XIII xalqaro musiqa festivali g'oliblari e'lon qilindi
26-30 avgust kunlari qadimgi Samarqandda YUNESKO shafeligida “Sharq Taronalari” XIII xalqaro musiqa festivali bo’lib o’tdi. Festival Markaziy Osiyodagi eng yirik festivallardan biri hisoblanadi va milliy musiqa san’atini ommalashtirish, madaniy an’analarni saqlash, iste’dodli yoshlarni qo’llab-quvvatlash va xalqaro ijodiy aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan.
Festivalning ochilish marosimi 26 avgust kuni bo’lib o’tdi va unda dunyoning 80 ga yaqin mamlakatlaridan 400 dan ortiq rassomlar, olimlar va vakillar ishtirok etdi. O’zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev o’z nutqida " Sharq Taronalari "" Koinot ohanglari " festivaliga aylanganini ta’kidlab, xalqlar o’rtasida do’stlik va hamjihatlikni mustahkamlash va kelajak avlodlar uchun musiqiy merosni saqlab qolish muhimligiga e’tibor qaratdi.
Festival doirasida “Sharq xalqlarining musiqiy madaniyati: globallashuv sharoitida ijodiy uyg’unlik tamoyillari” xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi bo’lib o’tdi, unda 32 mamlakatdan 50 dan ortiq mutaxassis ishtirok etdi. Uning yakunlari bo’yicha TURKSOY huzuridagi “turkiy davlatlar san’at universitetlari Ittifoqi” rezolyutsiyasi qabul qilindi va turli universitetlar va ilmiy markazlar o’rtasida hamkorlik to’g’risida 12 ta bitim imzolandi.
29 avgust kuni festivalning tantanali yopilish marosimi bo’lib o’tdi, unda g’oliblar e’lon qilindi. Gran-pri va 10 000 AQSh dollari Janubiy koreyalik ijrochilar Pak Chon UK va Pak Chon Guk tomonidan qo’lga kiritildi. Birinchi o’rin va 7 000 dollarlik mukofotlar Xitoyning “Dunxuanning yalang’och so’zlari” guruhi va Litvaning "Aysva"jamoasiga topshirildi. Ikkinchi o’rinni 5 000 dollarlik mukofotlar bilan Rossiyadan lider, O’zbekistondan Sato va Erondan Ovoi Oshishani musiqa guruhlari egalladi. Uchinchi o’rin va 3 000 dollar Madagaskar, Gruziya va Turkmaniston jamoalarini o’zaro bo’lishdi.

Объявлены победители XIII Международного музыкального фестиваля
С 26 по 30 августа в древнем Самарканде прошёл XIII Международный музыкальный фестиваль «Sharq Taronalari» под эгидой ЮНЕСКО. Этот фестиваль считается одним из крупнейших в Центральной Азии и направлен на популяризацию национального музыкального искусства, сохранение культурных традиций, поддержку талантливой молодёжи и развитие международных творческих связей.
Торжественное открытие фестиваля состоялось 26 августа, в нём приняли участие более 400 художников, учёных и представителей из почти 80 стран мира. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своей речи отметил, что «Sharq Taronalari» стал фестивалем «Мелодии Вселенной», подчеркнув важность укрепления дружбы и согласия между народами, а также сохранения музыкального наследия для будущих поколений.
В рамках фестиваля прошла международная научно-практическая конференция «Музыкальная культура народов Востока: принципы творческой гармонии в условиях глобализации», где приняли участие более 50 специалистов из 32 стран. По итогам конференции была принята резолюция «Союза университетов искусств тюркских государств» при TURKSOY и подписано 12 соглашений о сотрудничестве между различными университетами и научными центрами.
29 августа на торжественной церемонии закрытия фестиваля были объявлены победители. Гран-при и 10 000 долларов США получили исполнители из Южной Кореи Пак Чон Ук и Пак Чон Гук. Первое место и премии в размере 7 000 долларов были вручены китайской группе «Обнажённые слова Дуньхуана» и литовскому коллективу «Айсва». Второе место с премиями в 5 000 долларов заняли музыкальные группы «Лидер» из России, «Сато» из Узбекистана и «Овои Ошишани» из Ирана. Третье место и 3 000 долларов разделили между собой коллективы из Мадагаскара, Грузии и Туркменистана.