Toshkentda pravoslav cherkovining G‘alabaga qo‘shgan hissasi haqida ko‘rgazma ochildi
Toshkentdagi yangi ko‘rgazma Uspenskiy kafedral soborida joylashgan bo‘lib, unda pravoslav ruhoniylari va dindorlarning Ulug‘ Vatan urushidagi G‘alabaga qo‘shgan hissasidan dalolat beruvchi noyob arxiv hujjatlari namoyish etilmoqda. Ochilish marosimida Rossiya, Belarus va Ozarbayjon elchilari, shuningdek, Rossotrudnichestvoning O‘zbekistondagi rahbari ishtirok etdi.
Ekspozitsiya O‘rta Osiyo pravoslav ruhoniylari front orti aholisini qanday qo‘llab-quvvatlagani, ularning ishonchi va umidini mustahkamlagani haqida hikoya qiladi. "Ulug‘ Vatan urushida mardonavor mehnati uchun" medallari bilan taqdirlangan ruhoniylar to‘g‘risidagi hujjatlar taqdim etildi.
1941-1945-yillarda frontda bo‘lgan, haydovchi bo‘lib ishlagan va Kavkazni himoya qilgani uchun medal bilan taqdirlangan, shuningdek, Varshavani ozod qilgani va Germaniya ustidan qozonilgan g‘alaba uchun guvohnomaga ega bo‘lgan Farg‘ona ibodatxonasi ruhoniysi protoiyerey Vasiliy Kortunovning tarixiga alohida e’tibor qaratilgan.
Rossiya elchisi Oleg Malginovning so‘zlariga ko‘ra, Rus pravoslav cherkovi har doim Vatan himoyasida muhim rol o‘ynagan. Uning ta’kidlashicha, ko‘rgazma Cherkovning G‘alabaga qo‘shgan hissasi haqida muhim eslatma hisoblanadi.
Ko‘rgazma og‘ir sinov yillarida Toshkent yeparxiyasi ruhoniylari va pravoslav dindorlari G‘alabani yaqinlashtirishda faol ishtirok etganini tasdiqlaydi.

В Ташкенте открыта выставка о вкладе православной церкви в Победу
Новая выставка в Ташкенте, расположенная в Свято-Успенском кафедральном соборе, представляет уникальные архивные документы, свидетельствующие о вкладе православного духовенства и верующих в Победу в Великой Отечественной войне. На открытии присутствовали послы России, Белоруссии и Азербайджана, а также глава Россотрудничества в Узбекистане.
Экспозиция рассказывает о том, как православное духовенство Средней Азии поддерживало население тыла, укрепляя их веру и надежду. Представлены документы о священнослужителях, удостоенных медалей «За доблестный труд в Великой Отечественной войне».
Особое внимание уделено истории протоиерея Василия Кортунова, клирика ферганского храма, который с 1941 по 1945 годы был на фронте, работал шофером и был награжден медалью за оборону Кавказа, а также имел справки за освобождение Варшавы и за победу над Германией.
По словам Посла России Олега Мальгинова, Русская Православная Церковь всегда играла важную роль в защите Родины. Он подчеркнул, что выставка является важным напоминанием о вкладе Церкви в Победу.
Выставка подтверждает, что в годы тяжелых испытаний духовенство и православные верующие Ташкентской епархии активно участвовали в приближении Победы.
Напомним, в своем недавнем интервью «Караван. Инфо» Чрезвычайный и Полномочный посол РФ в Узбекистане Олег Мальгинов подчеркнул, что важнейшей задачей современного общества является сохранение исторической памяти, особенно среди молодежи, путем формирования правильного мировоззрения и противодействия попыткам искажения истории.