O‘zbekiston yoshlar teatri Rossiyada muvaffaqiyatli gastrol safarida bo‘ldi
2-9 may kunlari "Katta gastrollar" dasturi doirasida O‘zbekiston davlat yoshlar teatri o‘z spektakllari bilan rossiyalik tomoshabinlarni hayratga soldi. Kaluga va Istra tomoshabinlari O‘zbekistonning boy madaniy merosi va uning umumiy tarixga qo‘shgan hissasini namoyish etgan uchta spektaklni ko‘rdilar.
Ayniqsa, Farg‘ona viloyatida tug‘ilgan, Sovet Ittifoqi Qahramoni Mamadali Topvaldiyev hayoti va jasoratlariga bag‘ishlangan "Kazbek: Qahramon taqdiri" spektakli katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Spektaklda uning Ulug‘ Vatan urushi yillarida Belorussiyadagi partizanlar harakatidagi ishtiroki haqida hikoya qilinadi.
O‘zbekiston Yoshlar teatri san’atkorlari Buyuk G‘alabaning yubileyi munosabati bilan mardlik, or-nomus va Vatanga sadoqat haqida ilhombaxsh hikoya qildi. Spektakl katta muvaffaqiyat bilan o‘tdi: tomoshabinlar har bir sahnani iliq kutib olishdi, qahramonga hamdard bo‘lishdi. Atmosfera chinakam samimiy, his-tuyg‘ular va samimiy olqishlar bilan to‘la edi.
"Kazbek"dan tashqari, G‘afur G‘ulom qissasi asosida "Shum bola," "Orzijon va Qambarjon" o‘zbek xalq ertagi asosida "Sevgili malikaga sovg‘a" spektakllari tomoshabinlar e’tiboriga havola etildi.
O‘zbekiston Davlat Yoshlar teatrining gastrol safari Rossiya madaniy hayotida yorqin voqea bo‘lib, ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamladi va o‘tmish qahramonlari xotirasini asrab-avaylash muhimligini eslatdi.

Молодежный театр из Узбекистана успешно гастролировал в России
Со 2 по 9 мая в рамках программы «Большие гастроли» Государственный Молодежный театр Узбекистана покорил российскую публику своими постановками. Зрители в Калуге и Истре увидели три спектакля, продемонстрировавшие богатое культурное наследие Узбекистана и его вклад в общую историю.
Особый резонанс вызвал спектакль «Казбек: Судьба героя», посвященный жизни и подвигам Мамадали Топвалдыева, Героя Советского Союза, уроженца Ферганской области. Спектакль повествует о его участии в партизанском движении в Белоруссии во время Великой Отечественной войны.
Артисты Молодёжного театра Узбекистана рассказали вдохновляющую историю о мужестве, чести и преданности Родине, приуроченную к юбилею Великой Победы. Постановка прошла с большим успехом: зрители тепло принимали каждую сцену, сопереживали герою. Атмосфера была по-настоящему душевной, наполненной эмоциями и искренними аплодисментами.
Помимо «Казбека», зрителям были представлены спектакли «Озорник» по повести Гафура Гуляма и «Дар возлюбленной Принцессе» по мотивам узбекской народной сказки «Орзиджан и Камбарджан».
Гастроли Государственного Молодежного театра Узбекистана стали ярким событием в культурной жизни России, укрепив связи между двумя странами и напомнив о важности сохранения памяти о героях прошлого.