"Do‘stlik raqs ko‘priklari" Janubiy Ural va O‘zbekistonni yorqin chiqishlar hamda ilmiy muloqot vositasida bog‘ladi
"Edelveys" o‘zbek xalq raqs ansambli va Chelyabinsk viloyati jamoalarining qo‘shma konsertlari Zlatoust madaniyat markazlari sahnalarida katta shov-shuvga sabab bo‘lib, "Do‘stlik raqs ko‘priklari: Janubiy Ural — O‘zbekiston" loyihasi yakunlandi. Bir necha kun davomida san’atkorlar an’analarni baham ko‘rishdi, birgalikda mashq qilishdi, mahorat darslari o‘tkazishdi va o‘yin dasturlarida ishtirok etishdi.
Bunday yaqin hamkorlik nafaqat madaniy almashinuvga, balki Rossiya va O‘zbekiston raqqosalarining kasbiy va hissiy boyishiga ham hissa qo‘shdi. Tomoshabinlar ikki mamlakat xalq raqslari elementlarini birlashtirgan noyob qo‘shma chiqishlarni ko‘rishga muvaffaq bo‘ldi.
Konsert dasturi bilan bir vaqtda Chelyabinsk davlat madaniyat instituti bazasida xoreografiya san’ati va ta’limining dolzarb muammolariga bag‘ishlangan Xalqaro ilmiy-ijodiy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Rossiya va O‘zbekistonning yetakchi mutaxassislari xoreografiya sohasidagi milliy an’analar va xalqaro amaliyotni muhokama qildilar.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning fevral oyida Janubiy Ural jamoalari o‘z san’atini Olmaliq, Buxoro, Navoiy va Toshkent aholisiga taqdim etib, o‘zbek tomoshabinlari tomonidan iliq kutib olingan edi. "Do‘stlik raqs ko‘priklari" loyihasi muvaffaqiyatli xalqaro madaniy hamkorlikning yorqin namunasi bo‘ldi.

«Танцевальные мосты дружбы» соединили Южный Урал и Узбекистан яркими выступлениями и научным диалогом
Совместные концерты узбекского ансамбля народного танца «Эдельвейс» и коллективов Челябинской области прогремели на сценах культурных центров Златоуста, завершив проект «Танцевальные мосты дружбы: Южный Урал — Узбекистан». В течение нескольких дней артисты делились традициями, репетировали вместе, проводили мастер-классы и участвовали в игровых программах.
Такое тесное взаимодействие способствовало не только культурному обмену, но и профессиональному и эмоциональному обогащению танцоров из России и Узбекистана. Зрители смогли увидеть уникальные совместные номера, объединившие элементы народных танцев двух стран.
Параллельно с концертной программой на базе Челябинского государственного института культуры прошла Международная научно-творческая конференция, посвященная актуальным проблемам хореографического искусства и образования. Ведущие специалисты из России и Узбекистана обсудили отечественные традиции и международную практику в сфере хореографии.
Напомним, в феврале этого года коллективы Южного Урала представили свое искусство жителям Алмалыка, Бухары, Навои и Ташкента, где были тепло приняты узбекской публикой. Проект «Танцевальные мосты дружбы» стал ярким примером успешного международного культурного сотрудничества.