Samarqanddagi Ipak yo’li xalqaro turizm va madaniy meros universitetining Art Station rezidentsiyasi The British Council Creative Collaborations dasturi ko’magida "Daraxtlar ovozi"ekologik san’at loyihasi boshlanganini e’lon qildi.
Loyihaning maqsadi O’zbekistonda daraxtlarni kesish va urbanizatsiya muammolariga badiiy javob yaratishdir.
Tashabbusda samarqandlik yosh shoirlar, adabiyotshunoslar, rassomlar va fotograflar ishtirok etishlari mumkin, ular o’zlarining badiiy mahoratini rivojlantirish va badiiy hamjamiyatni topish istagida. Tashkilotchilar adabiyot, falsafa, jurnalistika va ingliz filologiyasi fakultetlari talabalarini, shuningdek, ushbu mavzuga qiziqqan ijodkorlar, eko — va san’at faollarini taklif qilishadi.

В Самарканде стартует экологический арт-проект «Голос деревьев»
Резиденция Art Station Международного университета туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» в Самарканде, при поддержке программы Creative Collaborations от The British Council, объявила о старте экологического арт-проекта «Голос деревьев».
Цель проекта — создать художественный отклик на проблемы вырубки деревьев и урбанизации в Узбекистане.
В инициативе могут принять участие молодые поэты, литераторы, художники и фотографы из Самарканда, желающие развивать свои художественные навыки и найти арт-сообщество. Организаторы приглашают студентов факультетов литературы, философии, журналистики и английской филологии, а также творческих людей, эко- и арт-активистов, которые интересуются данной темой.