O‘zbekiston Senatida Yoshlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasining majlisi o‘tkazildi. Kun tartibiga madaniy hayotni rivojlantirish va aholini turli konsert-tomosha tadbirlariga jalb etish masalalari kiritildi.
Madaniyat vaziri o‘rinbosari “mahallabay” tamoyili asosida fuqarolarni madaniy dasturlarga jalb etish bo‘yicha muntazam olib borilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. Ta’kidlanishicha, salmoqli ishlar amalga oshirilgan, jumladan, “Teatr kuni” joriy etilishi natijasida aholiga har oyda teatrlarga muntazam tashrif buyurish imkoniyati yaratilgan. 2024-yilning birinchi yarim yilligida Madaniyat vazirligining 40 ta teatri respublika bo‘ylab 76 ta gastrol safari uyushtirib, ularda 50 mingdan ortiq tomoshabin ishtirok etgan. Bundan tashqari, turli vazirlik va idoralar bilan shartnomalar tuzilishi natijasida teatrlarga tashrif buyuruvchilar soni 118 ming nafarga yetkazilgan. Mahallalarda milliy maqom kechalari, korxona va sayyohlik obyektlarida dasturlar kabi konsert va tomosha tadbirlari o‘tkazilmoqda.
Biroq, erishilgan yutuqlarga qaramay, ayrim muammolar ham aniqlandi. Xususan, Prezident qarorlarida belgilangan bir qator vazifalarning ijrosi kechikmoqda. Masalan, hozirgacha madaniy faoliyat ishtirokchilari uchun yagona onlayn-portallar ishga tushirilmagan, madaniy obyektlarni ijaraga berish jarayonlarini raqamlashtirish yakunlanmagan. Shuningdek, televideniyeda namoyish etilishi yoki xususiy sektorga topshirilishi kerak bo‘lgan madaniyat sohasidagi tanlovlar ham o‘tkazilmayapti.
Senatorlar aholini bo‘lajak tadbirlar haqida xabardor qilishni yaxshilash va “Strit-art va musiqa” kabi madaniy loyihalar ishtirokchilarini qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish zarurligini ta’kidladilar.

В Сенате обсудили развитие культурных программ и проблемы в их реализации
В Сенате Узбекистана состоялось заседание Комитета по вопросам молодёжи, культуры и спорта. Повесткой дня стало развитие культурной жизни и вовлечение населения в различные концертно-зрелищные мероприятия.
Заместитель министра культуры представил информацию о регулярной работе по привлечению граждан к участию в культурных программах, основываясь на принципе «махаллабай». Отмечено, что проделана значительная работа, включая введение «Дня театра», когда каждый месяц населению предоставляется возможность систематически посещать театры. За первые шесть месяцев 2024 года 40 театров Министерства культуры организовали 76 гастролей по республике, на которых присутствовало более 50 тысяч зрителей. Кроме того, заключены контракты с различными министерствами и ведомствами, что позволило увеличить количество посетителей театров до 118 тысяч. Проводятся концертные и зрелищные мероприятия, в том числе национальные вечера макома в махаллях, а также программы на предприятиях и туристических объектах.
Однако, несмотря на успехи, были выявлены некоторые проблемы. В частности, выполнение ряда задач, указанных в постановлениях Президента, идёт с задержкой. Например, до сих пор не функционируют единые онлайн-порталы для участников культурной деятельности, а цифровизация процессов аренды культурных объектов не завершена. Также не проводятся конкурсы в сфере культуры, которые должны были стать телешоу или переданы в частный сектор.
Сенаторы отметили, что необходимо улучшить оповещение населения о предстоящих мероприятиях и повысить поддержку участников культурных проектов, таких как «Стрит-арт и музыка».