O'zbekistonda "kino kechasi" bo'lib o'tadi
24-avgust kuni BRIKS va MDHning 14 mamlakati har yilgi Umumrossiya aksiyasiga qo’shiladi. Tadbir har yili 27-avgustda nishonlanadigan Rossiya kino kuniga bag’ishlangan.
ROSKINO bosh direktori Elza Antonova bu yil keng auditoriya uchun filmlarning mavjudligiga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi: filmlar turli tillarda subtitrlar bilan, shuningdek, imkoniyati cheklangan tomoshabinlar uchun tiflo sharhlari bilan namoyish etiladi.
“2023-yilda” kino kechasi " da milliondan ortiq odam ishtirok etdi va umid qilamanki, bu kino tadbirining mashhurligi yanada oshadi, ayniqsa bu yil tadbir birinchi marta xalqaro miqyosda boshlanadi. Men barcha kino ixlosmandlarini madaniy aktsiyamizga qo’shilishga va Rossiya kinematografiyasini qo’llab — quvvatlashga taklif qilaman“, dedi Rossiya federatsiyasi madaniyat vaziri Olga Lyubimova.

В Узбекистане пройдёт «Ночь кино»
24 августа к ежегодной всероссийской акции присоединятся 14 стран БРИКС и СНГ. Мероприятие приурочено ко Дню российского кино, который ежегодно отмечается 27 августа.
Генеральный директор РОСКИНО Эльза Антонова подчеркнула, что в этом году особое внимание уделено доступности фильмов для широкой аудитории: фильмы будут показаны с субтитрами на разных языках, а также с тифлокомментариями для зрителей с ограниченными возможностями.
«В 2023 году в „Ночи кино“ приняли участие более миллиона человек, и я надеюсь, популярность этого кинособытия будет расти и дальше, тем более что в этом году мероприятие впервые выходит на международный уровень. Приглашаю всех любителей кино присоединиться к нашей культурной акции и поддержать российский кинематограф», — отметила министр культуры Российской Федерации Ольга Любимова.
В рамках программы «Ночи кино» пройдут бесплатные показы трёх новинок российского кинематографа: фантастический фильм «Сто лет тому вперед», сказка «По щучьему велению» и военно-историческая драма «Воздух».