Sergey Kazansevning haykaltaroshlik bog‘ida Pushkin haykali tantanali ravishda ochildi.
Buyuk shoir tavalludining 225 yilligiga bag‘ishlangan tadbir 500 dan ortiq mehmonni to‘pladi va Prezidentning Madaniy tashabbuslar jamg‘armasi ko‘magida “Haykaltarosh qo‘li bilan rus so‘zi” san’at festivalining bir qismiga aylandi.
Bog‘ bo‘ylab ekskursiyalardan tashqari, tadbir mehmonlariga badiiy mahorat darslarida ishtirok etish va 100 dan ortiq rassomlar qatnashgan tanlov-plenerga tashrif buyurish taklif etildi. Bolalar va kattalar “Uch qiz” mashg‘ulotida qo‘g‘irchoqlar yasashdi, “Men sizga yozayapman” darsida xattotlikni o‘rganishdi, yelpig‘ichlarni bezashdi va loydan Pushkin asarlari qahramonlarini yasashdi.
Bundan tashqari, kiyim-kechakli tomoshalar tashkil etildi, bu yerda barcha xohlovchilar 19-asr dueli qoidalarini o‘rganishlari, Pushkinning ahamiyati haqida insho yozishlari, qadimiy o‘yinlarni o‘ynashlari, shuningdek, shoirning she’rini topib aytishlari yoki Arina Rodionovna nomidagi o‘rik murabbbosini tayyorlashlari mumkin edi. Maxsus o‘qish hududida tomoshabinlar oldida sevimli she’rlar bilan chiqish mumkin edi. Bog‘ galereyasida “A.S. Pushkin ertaklari” tanlovi ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi, unda bolalar va yoshlar o‘z haykallarini namoyish etdilar.
Bayramning asosiy voqeasi soat 13:00 da bo‘lib o‘tgan Aleksandr Pushkin haykalining ochilishi bo‘ldi.
“Yodgorlikda yosh avlodni ijodga ilhomlantirish uchun Pushkin yosh holda tasvirlangan. Tolstoyning yer bilan bog‘langan vazmin tasviridan farqli o‘laroq, Pushkin oqib ketayotgandek, uchayotgandek ko‘rinadi. Bu his-tuyg‘u butun yodgorlikda aks etgan,” — dedi festival rahbari Yelena Kazanseva.
Ochilish marosimidan so‘ng Istra okrugi aktyorlari va raqqoslari ishtirokida konsert dasturi bo‘lib o‘tdi. Festival yakunida tanlov g‘oliblari e’lon qilindi va taqdirlandi. Eng faol mehmonlar uchun Pushkin hayoti va ijodi mavzusida “Nima? Qayerda? Qachon?” o‘yini tashkil etildi. Ishtirokchilar nafaqat o‘z bilimlarini namoyish etdilar, balki esdalik sovg‘alari va mukofotlar bilan taqdirlandilar.

В Парке скульптур Сергея Казанцева торжественно открыли памятник Пушкину
Мероприятие, приуроченное к 225-летию великого поэта, собрало более 500 гостей и стало частью Фестиваля искусств «Русское слово руками скульптора» при поддержке Президентского фонда культурных инициатив.
Помимо экскурсий по парку, гостям мероприятия предлагали поучаствовать в художественных мастер-классах и посетить конкурс-пленэр, в котором приняли участие более 100 художников. Дети и взрослые создавали куклы на занятии «Три девицы», изучали каллиграфию на уроке «Я к вам пишу», расписывали веера и лепили из глины героев произведений Пушкина.
Кроме того, были организованы костюмированные перформансы, где все желающие могли узнать правила дуэли XIX века, написать эссе о значении Пушкина, сыграть в старинные игры, а также угадать стихотворение поэта или попробовать сварить абрикосовое варенье имени Арины Родионовны. В специальной зоне для чтения можно было выступить перед публикой с любимыми стихотворениями. В галерее парка прошла выставка конкурса «Сказки А.С. Пушкина», где дети и молодёжь представили свои скульптуры.
Центральным событием праздника стало открытие памятника Александру Пушкину, которое состоялось в 13:00.
«В памятнике Пушкин изображён молодым, чтобы вдохновлять молодое поколение на творчество. В отличие от тяжеловесного образа Толстого, связанного с землёй, Пушкин струится, летает. Это ощущение и передаёт весь памятник», — прокомментировала работу руководитель Фестиваля Елена Казанцева.
После открытия прошла концертная программа с участием актёров и танцоров Истринского городского округа. Завершением фестиваля стало подведение итогов и награждение победителей конкурсов. Для самых активных гостей была организована игра «Что? Где? Когда?» на тему жизни и творчества Пушкина. Участники не только продемонстрировали свои знания, но и получили памятные подарки и призы.