“Admiral Ushakov. “Yuksalish” Xaloskor Masih ibodatxonasida bo‘lib o‘tdi
2024-yil 16-oktyabr kuni Moskva cherkov soborlari zalida “Admiral Ushakov. Yuksalish,” buyuk flot boshlig‘i Fyodor Ushakovning hayotiga bag‘ishlangan. Marosim 1298 o‘ringa mo‘ljallangan zalni to‘ldirib yuborgan tomoshabinlar oqimi tufayli biroz kechikish bilan boshlandi.
Rejissyor Sergey Lachinning ta’kidlashicha, uning maqsadi nafaqat admiralning harbiy g‘alabalarini ko‘rsatish, balki uning shaxsiyati, kechinmalari va ma’naviy izlanishlarini ochib berish edi. Film g‘oyasi muallifi, bosh prodyuser Viktor Leshenko tarixni buzib ko‘rsatmaslik uchun vatan qahramonlari xotirasini saqlash muhimligini ta’kidladi.
Filmni suratga olish ishlari 2023-yilda admiral hayoti bilan bog‘liq joylarda: Mordoviya, Yaroslavl viloyati, Sankt-Peterburg, Turkiya va Gretsiyada bo‘lib o‘tdi. Film hukmdor Vikentiyning marhamati bilan yaratilgan bo‘lib, u Ushakovning nafaqat buyuk sarkarda, balki o‘zining rahm-shafqati va odamiyligi tufayli avliyo ekanligini ta’kidlagan.
Film “Dengiz bilan nikoh,” “Ushak poshsho” va “Kemalar va istehkomlar” nomli uch fasldan iborat bo‘lib, uning harbiy jasoratlari va ma’naviy hayotini uyg‘unlashtirgan. Admiral Vladimir Valuevning so‘zlariga ko‘ra, surat e’tiborga loyiq va yoshlar uchun namuna bo‘ladi.
Film namoyishidan tashqari, premyerada Olga Kirinaning noyob naqsh texnikasi bilan sadaf va tabiiy toshlardan foydalangan holda ishlangan ikonalari ko‘rgazmasi, shuningdek, aka-uka Almazovlarning zamonaviy qahramonlarni abadiylashtiradigan portretlari namoyish etildi.

Премьера фильма «Адмирал Ушаков. Восхождение» прошла в Храме Христа Спасителя
16 октября 2024 года в Московском Зале Церковных Соборов прошла премьера документальной драмы «Адмирал Ушаков. Восхождение», посвященной жизни выдающегося флотоводца Феодора Ушакова. Церемония началась с небольшой задержки из-за большого наплыва зрителей, заполнивших зал, рассчитанный на 1298 мест.
Режиссер Сергей Лачин отметил, что его целью было показать не только военные победы адмирала, но и раскрыть его личность, переживания и духовные искания. Генеральный продюсер Виктор Лещенко, автор идеи фильма, подчеркнул важность сохранения памяти о героях родной страны, чтобы избежать искажения истории.
Съемки фильма проходили в 2023 году в местах, связанных с жизнью адмирала: Мордовии, Ярославской области, Санкт-Петербурге, Турции и Греции. Фильм был создан с благословения Владыки Викентия, подчеркнувшего, что Ушаков был не только выдающимся полководцем, но и святым благодаря своему милосердию и человечности.
Фильм состоял из трех глав: «Обручение с морем», «Ушак-паша» и «Корабли и бастионы», которые гармонично сочетали его военные подвиги и духовную жизнь. По словам адмирала Владимира Валуева, картина заслуживает внимания и станет примером для молодежи.
Помимо показа фильма, на премьере прошла выставка икон Ольги Кириной, выполненных в уникальной технике росписи с использованием перламутра и натуральных камней, а также экспозиция портретов братьев Алмазовых, увековечивающая героев нашего времени.