O‘zbekistonda 46 nafar madaniyat arbobi taqdirlandi
Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 20-martdagi qarori bilan ta’sis etilgan “Madaniyat va san’atga sadoqati uchun” ko‘krak nishonini tantanali topshirish marosimi o‘tkazildi. Mazkur nishon mamlakat madaniyati va san’atini rivojlantirishga, milliy madaniyatning xalqaro maydondagi obro‘sini oshirishga, shuningdek, yosh iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlashga salmoqli hissa qo‘shgan fuqarolarga topshiriladi.
Marosimni O‘zbekiston madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov ochib, o‘z nutqida madaniyat va san’at xodimlarining jamiyat ma’naviy olamini shakllantirishdagi sa’y-harakatlari nechog‘lik muhimligini ta’kidladi. Vazir 2024-yil muhim voqealarga boy bo‘lganini alohida qayd etdi: xalqaro forumlar, festivallar, chet ellarda O‘zbekiston madaniyati kunlari, shuningdek, butun mamlakat bo‘ylab ta’lim va ijodiy tadbirlar o‘tkazildi.
Marosim davomida 46 nafar atoqli madaniyat va san’at arbobiga, jumladan, ijodiy jamoalar rahbarlari, pedagoglar, aktyorlar, musiqachilar va rassomlarning ko‘kragiga nishon taqildi. Mukofotlanganlarning har biri o‘z kasbiga fidoyilik, shijoat va sadoqatini namoyon etib, mamlakatimiz madaniy hayoti rivojiga beqiyos hissa qo‘shgan.
2024-yilda “Madaniyat va san’atga sadoqati uchun” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan kishilar soni 300 nafardan oshdi. Bu esa madaniyat va san’at xodimlarining yurtimiz hayotidagi o‘rni tobora ortib borayotganini yaqqol ko‘rsatadi.

В Узбекистане наградили 46 деятелей культуры
В Ташкенте прошла торжественная церемония вручения нагрудного знака «За преданность культуре и искусству», учреждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 марта 2019 года. Знак вручается гражданам, внёсшим значительный вклад в развитие культуры и искусства страны, повышение престижа национальной культуры на международной арене, а также для поддержки молодых талантов.
Церемонию открыл министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков, отметивший в своей речи важность усилий работников культуры и искусства в формировании духовного мира общества. Министр подчеркнул, что 2024 год был насыщен значимыми событиями: международными форумами, фестивалями, культурными днями Узбекистана за рубежом, а также образовательными и творческими мероприятиями по всей стране.
В ходе церемонии нагрудный знак был вручён 46 выдающимся деятелям культуры и искусства, среди которых руководители творческих коллективов, преподаватели, актёры, музыканты и художники. Каждый из награждённых внёс особый вклад в развитие культурной жизни страны, демонстрируя профессионализм, вдохновение и преданность своему делу.
Всего за 2024 год нагрудного знака «За преданность культуре и искусству» удостоены более 300 человек, что подчеркивает растущую роль работников культуры и искусства в жизни страны.