O’zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog’iston Prezidenti Qosim-Jomart Tokayev Ostona shahrida o’zbek shoiri va mutafakkiri Alisher Navoiy haykalini tantanali ravishda ochdilar.
Shavkat Mirziyoyev Qosim-Jomart Tokayevga haykal o’rnatish tashabbusi uchun minnatdorchilik bildirdi. Uning ta’kidlashicha, bu qozoq xalqining O’zbekistonga bo’lgan chuqur hurmatining ramzi.
“Buyuk faylasuf va gumanist Alisher Navoiyning ijodiy merosi nafaqat o’zbek xalqiga, balki butun dunyoga tegishli bo’lgan noyob boylikdir. Navoiy asarlari XVI asrda italyan va nemis tillariga tarjima qilingan, bugungi kunda esa dunyoning deyarli barcha tillarida yangraydi. Asrlar davomida hayotning o’ziga xos ensiklopediyasi bo’lgan uning ijodi millionlab odamlarni quvontirdi va ruhlantirdi”, — dedi O’zbekiston Prezidenti.
2020 yilda hozirgi qozoq shoiri Nesipbek Aytuli Alisher Navoiyning eng muhim asari — “Hamsu” (“beshlik”) ni tarjima qildi va qozoq tilida nashr etdi va ushbu kitobning muqaddimasini Qozog’iston Prezidenti Qosim-Jomart Tokayev shaxsan yozgan.
Prezident Mirziyoyev Navoiy haykali Qozog’iston va O’zbekiston xalqlari o’rtasidagi mustahkam do’stlik ramzi bo’lib, uning merosi kelajak avlodlarga Ilhom baxsh etishiga ishonch bildirdi.

В Астане торжественно открыли памятник Алишеру Навои
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев торжественно открыли памятник узбекскому поэту и мыслителю Алишеру Навои в Астане.
Шавкат Мирзиёев выразил благодарность Касым-Жомарту Токаеву за инициативу установки памятника. Он отметил, что это символ глубокого уважения казахского народа к Узбекистану.
«Творческое наследие великого философа и гуманиста Алишера Навои — это уникальное богатство, принадлежащее не только узбекскому народу, но и всему миру. Произведения Навои ещё в XVI веке были переведены на итальянский и немецкий языки, а сегодня звучат почти на всех языках мира. Веками его творчество, являющееся своеобразной энциклопедией жизни, восхищало и воодушевляло миллионы людей», — отметил Президент Узбекистана.
В 2020 году казахский поэт Несипбек Айтулы перевёл и издал на казахском языке самый главный труд Алишера Навои — «Хамсу» («Пятерица»), а предисловие к этой книге написал лично Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев.
Президент Мирзиёев выразил уверенность, что памятник Навои станет символом крепнущей дружбы между народами Казахстана и Узбекистана, а его наследие будет вдохновлять будущие поколения.