Oʻzbekiston toʻrtinchi Yevroosiyo ayollar forumida ishtirok etadi
2024-yilning 18-sentabrdan 20-sentabrigacha Sankt-Peterburgda toʻrtinchi Yevroosiyo ayollar forumi boʻlib oʻtadi. Forum turli mamlakatlardan kelgan ayollar xalqaro hamkorlik, iqtisodiy rivojlanish, texnologiyalar, ekologiya va ijtimoiy loyihalar masalalarini muhokama qiladigan maydon boʻladi.
Forumda ayollarning yangi xalqaro kun tartibini shakllantirishdagi roli, texnologiyalar va innovatsiyalarni joriy etish, sogʻlom turmush tarzi va ijtimoiy xavfsizlik, ekologik barqarorlik hamda madaniy xilma-xillikni saqlash masalalari muhokama qilinadi. Dasturda yalpi majlislar, munozaralar, ekspert sessiyalari, biznes-dialoglar, seminarlar va boshqa tadbirlar oʻtkazilishi rejalashtirilgan. Rossiyaning BRICSda raisligi doirasida BRICS ayollar forumi ham oʻtkaziladi.
“Yevroosiyo ayollar forumi — ishtirokchilar qiziqarli loyihalarni rejalashtiradigan va teng huquqli hamkorlik, doʻstlik va oʻzaro tushunish tamoyillariga asoslangan takliflar ishlab chiqadigan birlashuv maydoni. Bu ayniqsa bugungi kunda, adolatli koʻp qutbli dunyo tartibi shakllanayotgan paytda juda muhim,” — deb taʼkidladi Rossiya Federatsiyasi Kengashi raisi Valentina Matviyenko.

Узбекистан примет участие в четвёртом Евразийском женском форуме
С 18 по 20 сентября 2024 года в Санкт-Петербурге пройдёт четвёртый Евразийский женский форум. Форум станет площадкой, где женщины из разных стран обсудят вопросы международного сотрудничества, экономического развития, технологий, экологии и социальных проектов.
На форуме будут обсуждаться вопросы роли женщин в формировании новой международной повестки, внедрения технологий и инноваций, здорового образа жизни и социальной безопасности, экологической устойчивости и сохранения культурного разнообразия. В программе запланированы пленарные заседания, дискуссии, экспертные сессии, бизнес-диалоги, семинары и другие мероприятия. В рамках председательства России в БРИКС состоится также Женский форум БРИКС.
«Евразийский женский форум — объединительная площадка, где участницы планируют интересные проекты и вырабатывают предложения, опираясь на принципы равноправного партнёрства, дружбы и взаимопонимания. Это особенно важно сегодня, когда идет формирование справедливого многополярного миропорядка», — подчеркнула председатель Совета Федерации России Валентина Матвиенко.