Samarqanddagi Shohi Zinda majmuasi virtual sayohatlar uchun raqamlashtiriladi
O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi Samarqanddagi mashhur Shohi Zinda me’moriy majmuasining raqamli modelini yaratish loyihasini ishlab chiqmoqda. Loyiha bu o‘rta asrlar me’morchiligi yodgorligi bo‘ylab virtual sayohatlar uyushtirish imkonini beradi.
Majmuaning raqamli nusxasi va maxsus media kontentlar Shohi Zinda tarixi, uning me’moriy xususiyatlari, bezaklari va epigrafik yozuvlari haqida so‘zlab beradi. Zamonaviy texnologiyalar yordamida yodgorlikni “jonlantirish” va virtual sayohat ishtirokchilari uchun asl muhitni yaratish rejalashtirilmoqda.
“Yangi texnologiyalardan foydalanib Shohi Zinda majmuasini o‘rganish va ommalashtirishimiz uning tarixiy ahamiyatini yanada oshiradi hamda O‘zbekistonning boy madaniy merosini keng auditoriyaga yetkazadi,” — deya ta’kidladi Islom sivilizatsiyasi markazi.
MA’LUMOT. Shohi Zinda — YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan, Samarqanddagi o‘n bitta o‘rta asr maqbaralaridan (XIV-XV asrlar) iborat ansamblidir.

Самаркандский комплекс Шахи-Зинда оцифруют для виртуальных экскурсий
Центр исламской цивилизации в Узбекистане разрабатывает проект по созданию цифрового макета знаменитого архитектурного комплекса Шахи-Зинда в Самарканде. Проект позволит проводить виртуальные экскурсии по этому памятнику средневековой архитектуры.
Цифровая копия комплекса и специальный медиаконтент расскажут об истории Шахи-Зинда, его архитектурных особенностях, декоре и эпиграфических надписях. Планируется, что современные технологии позволят «оживить» памятник, создав аутентичную атмосферу для посетителей виртуальных экскурсий.
«Благодаря изучению и популяризации комплекса Шахи-Зинда с использованием новых технологий его историческое значение будет еще больше усилено, а богатое культурное наследие Узбекистана станет доступным более широкой аудитории»,отметили в Центре исламской цивилизации.
СПРАВКА. Шахи-Зинда — ансамбль из одиннадцати средневековых мавзолеев (XIV-XV вв.) в Самарканде, включенный в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.