O‘zbekiston Prezidenti yakuniy bosqichga yetayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi qurilishi bilan tanishdi. Qadimiy me’moriy yodgorliklar uslubida bunyod etilayotgan bu inshoot ming yillik islom madaniyati merosini o‘zida mujassam etgan ilmiy va ma’rifiy maskanga aylanadi.
Markazda Qur’on zali tashkil etilib, u yerda bebaho yodgorlik — eng qadimgi Mushafi Usmon joylashtiriladi. Shuningdek, Somoniylar, Qoraxoniylar, Xorazmshohlar, O‘zbekxon, Temuriylar va boshqa sulolalar davriga oid muqaddas kitob nusxalari, ularning tarjimalari hamda dunyoning turli burchaklaridan keltirilgan nodir qo‘lyozma nusxalari namoyish etiladi.
Muzeyda sivilizatsiya tarixini yorituvchi “Islomgacha bo‘lgan sivilizatsiyalar”, “Birinchi Uyg‘onish davri”, “Ikkinchi Uyg‘onish davri”, “XX asrda O‘zbekiston” va “Yangi O‘zbekiston — yangi Uyg‘onish” mavzuli bo‘limlar mavjud. Tashrif buyuruvchilar artefaktlar, qadimiy qo‘lyozmalar, fotosuratlar va multimediali ko‘rgazmalarni tomosha qilishlari mumkin. Al-Xorazmiy, Al-Farg‘oniy, Al-Forobiy, Al-Beruniy, Ibn Sino, Mirzo Ulug‘bek, Alisher Navoiy kabi buyuk allomalarga alohida e’tibor qaratilgan.
Alohida bo‘lim fan va san’at rivojiga ulkan hissa qo‘shgan o‘tmishdagi ayollarga bag‘ishlanadi. Prezident markaz nafaqat me’morchilik mahorati, balki mamlakatimizning ilmiy va ma’naviy salohiyati ramzi bo‘lishini ta’kidladi. U ajdodlar merosini o‘rganish va milliy o‘zlikni targ‘ib qilishga tizimli yondashish muhimligini alohida qayd etdi.
Markaz allaqachon YUNESKO va ICESCO kabi xalqaro tashkilotlar bilan faol hamkorlik qilmoqda. 2024-yil avgustida bu yerda 35 mamlakatdan 200 nafar olimni jamlagan “Buyuk ajdodlar merosi — Uchinchi Uyg‘onish poydevori” VIII Xalqaro kongressi bo‘lib o‘tdi.

Шавкат Мирзиёев посетил Центр исламской цивилизации
Президент Узбекистана ознакомился с ходом строительства Центра исламской цивилизации, который выходит на завершающую стадию. Здание, выполненное в стиле древних архитектурных памятников, станет интеллектуальным и просветительским пространством, объединяющим тысячелетнее наследие исламской культуры.
В центре будет создан зал Корана, где разместят бесценную реликвию — древнейший Мусхаф Усмана. Также будут представлены копии священной книги из эпох Саманидов, Караханидов, Хорезмшахов, Узбекхана, Темуридов и других династий, а также их переводы и редкие рукописные экземпляры со всего мира.
В музее предусмотрены тематические разделы, раскрывающие историю цивилизации: «Доисламские цивилизации», «Эпоха Первого Ренессанса», «Эпоха Второго Ренессанса», «Узбекистан в XX веке» и «Новый Узбекистан — новый Ренессанс». Посетители смогут увидеть артефакты, старинные рукописи, фотографии и мультимедийные экспозиции. Особое внимание уделено выдающимся учёным, таким как Аль-ХорезмиАль-ФерганиАль-ФарабиАль-БеруниИбн СинаМирзо УлугбекАлишер Навои и другим.
Отдельный раздел будет посвящён женщинам прошлого, которые внесли значительный вклад в развитие науки и искусства. Президент отметил, что центр станет не только символом архитектурного мастерства, но и научного и духовного потенциала страны. Он подчеркнул важность изучения наследия предков и системного подхода к популяризации национальной идентичности.
Центр уже активно сотрудничает с международными организациями, включая ЮНЕСКО и ICESCO. В августе 2024 года здесь прошёл VIII Международный конгресс «Наследие великих предков — основа Третьего Ренессанса», собравший 200 учёных из 35 стран.