Bu yil Kaspiy media forumi to’qqizinchi marta mutaxassislar va mutaxassislarni yig’ib, yetti davlatdan 120 ishtirokchini birlashtirdi. Bir necha kun davomida ishtirokchilar media sanoati va kinoning dolzarb masalalarini muhokama qildilar, tajriba, g’oyalar bilan o’rtoqlashdilar va mahorat darslari va munozaralarda qatnashdilar.
Forumning eng esda qolarli voqealaridan biri taniqli sovet va o’zbek aktyori va rejissyori Rustam Sagdullayevning “Faqat keksa odamlar jangga kirishadi” filmidagi Romeo roli ijrosi bilan mashhur bo’lgan. U kinoga universal aloqa tili sifatida bag’ishlangan sessiyada so’zga chiqib, kino turli madaniyatdagi odamlarni o’zaro tushunish va birlashtirish vositasi sifatida xizmat qilishini ta’kidladi. Uning so’zlariga ko’ra, kino madaniyat va tartibni aks ettiruvchi, odamlarni boyitadigan va bir — biriga yaqinlashtiradigan hayotning ko’zgusidir.
Sagdullayev VGIKNING Toshkent filialida o’qituvchilik tajribasi bilan ham o’rtoqlashdi. U talabalarni yaxshi kino ruhida tarbiyalash ustuvor vazifa ekanligini ta’kidladi va birgalikda yaxshi kino yaratish muhimligini ta’kidladi.
Rustam Abdullayevich o’z talabalari bilan Ulug ’ Vatan urushi davri haqida qanday gaplashayotgani haqidagi savolga javob berar ekan:
“Biz tarixni unutmasligimiz kerak, uni o’zgartira olmaymiz. Yoshlarga singdirishi kerak, hamma ham qabul qilmasin, bularning barchasi individualdir, chunki shifokorlar barchamizni individual ravishda, talabalar bilan ham davolashadi”.
Kaspiy media forumi tajriba almashish va kino va media sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, turli mamlakatlar vakillari o’rtasidagi aloqalarni mustahkamlash uchun muhim maydonchaga aylandi.

Рустам Сагдуллаев принял участие в Каспийском медиафоруме
В этом году Каспийский медиафорум уже в девятый раз собрал экспертов и профессионалов, объединив 120 участников из семи государств. В течение нескольких дней участники обсуждали актуальные вопросы медиаиндустрии и кино, делились опытом, идеями и участвовали в мастер-классах и дискуссиях.
Одним из самых запоминающихся событий форума стало выступление известного советского и узбекского актёра и режиссёра Рустама Сагдуллаева, который прославился ролью Ромео в фильме «В бой идут одни „старики“». Он выступил на сессии, посвящённой кино как универсальному языку коммуникации, где подчеркнул, что кино служит инструментом взаимопонимания и объединения людей разных культур. По его словам, кино — это зеркало жизни, которое отражает культуру и рутину, обогащает и сближает людей.
Сагдуллаев также поделился своим опытом преподавания в Ташкентском филиале ВГИК. Он отметил, что воспитание студентов в духе хорошего кино является приоритетом, и подчеркнул важность совместного создания доброго кино.
Отвечая на вопрос о том, как он говорит о периоде Великой Отечественной войны со своими студентами, Рустам Абдуллаевич подчеркнул:
«Нельзя забывать историю, нельзя её переиначивать. Молодёжь должна впитывать, пусть не все возьмут, это всё индивидуально, ведь врачи лечат нас всех индивидуально, у студентов точно так же».
Каспийский медиафорум стал важной площадкой для обмена опытом и развития международного сотрудничества в сфере кино и медиа, укрепляя связи между представителями разных стран.