"O‘zbekkonsert" san’atkorlarga gastrollarni ro‘yxatdan o‘tkazish zarurligini eslatdi
‘Madaniy faoliyat va madaniyat tashkilotlari to‘g‘risida‘gi qonunga ko‘ra, konsert tadbirlarini O‘zbekistondan tashqarida o‘tkazishga ruxsat olish kerak. Buning uchun ‘O‘zbekkonsert"ga yozma ariza berish talab etiladi.
"Konsert-tomosha faoliyatini litsenziyalash pasporti“ga muvofiq, xorijda konsertlarni ushbu davlat muassasasini xabardor qilmasdan amalga oshirish litsenziyani buzish hisoblanadi. “O‘zbekkonsert” bunday xatti-harakatlar noqonuniy ekanligini ta’kidlab, konsert tashkilotchilarini belgilangan talablarga rioya qilish zarurligi haqida ogohlantiradi.
So‘nggi paytlarda ko‘plab san’atkorlar ushbu qoidalarni e’tiborsiz qoldirib, xorijda konsertlar o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Regulyator shuni ma’lum qiladiki, litsenziya shartlariga rioya qilinmagan taqdirda, san’atkorlarning litsenziyalari bekor qilinishi mumkin.

«Узбекконцерт» напомнила артистам о необходимости регистрации гастролей
Согласно закону «О культурной деятельности и организациях культуры», необходимо получить разрешение на проведение концертных мероприятий за пределами Узбекистана. Для этого требуется подать письменное заявление в «Узбекконцерт».
В соответствии с «Паспортом лицензирования концертно-просмотровой деятельности», осуществление концертов за границей без уведомления этого государственного учреждения считается нарушением лицензии. В «Узбекконцерте» подчеркивают, что такие действия незаконны, и предостерегают организаторов концертов о необходимости следовать установленным требованиям.
В последнее время многие артисты планируют проводить концерты за рубежом, игнорируя эти правила. Регулятор сообщает, что в случае несоблюдения условий лицензии, лицензии артистов могут быть аннулированы.