Toshkentda maqomlar tanlovi yakun topdi
Yunus Rajabiy nomidagi O‘zbekiston milliy musiqa san’ati institutida VI respublika maqom tanlovining g‘oliblari taqdirlandi.
Madaniyat vazirining birinchi o‘rinbosari Bahodir Ahmedov so‘zlagan nutqida maqomning o‘zbek madaniyatining ajralmas qismi ekanligini ta’kidladi. U ushbu san’atning tarixiy ahamiyatini va davlatimiz rahbarining sa’y-harakatlari tufayli maqom saqlanib qolgani hamda rivojlanishiga yangi turtki berilganini alohida qayd etdi. Ahmedov o‘tgan asr oxirlarida maqom yo‘qolib ketish xavfi ostida qolganini, biroq Prezidentning oqilona qarorlari tufayli qayta tiklanib, hozirda xalqaro miqyosda muvaffaqiyatli ravishda rivojlanayotganini eslatib o‘tdi.
U bunday tanlovlarning yosh ijrochilarni tarbiyalash, madaniy merosni asrash va milliy madaniyatni jahonga targ‘ib qilishdagi ahamiyatiga alohida e’tibor qaratdi. Misol sifatida Zomin tumanida o‘tkazilgan va 84 mamlakatdan mehmonlar tashrif buyurgan II Xalqaro maqom konferensiyasini tilga oldi.
Birinchi o‘rinni Oktam Rasulov qo‘lga kiritdi. Ikkinchi o‘rinni Ilyos Arabov va G‘ofur Eshchanov bo‘lishdi. Uchinchi o‘rin Bahodir Bobojonov va Nodir Vahobovga nasib etdi.

В Ташкенте подвели итоги конкурса макомов
В Узбекском национальном институте музыкального искусства имени Юнуса Раджаби состоялась церемония награждения победителей VI республиканского конкурса макомов.
Первый заместитель министра культуры Баходир Ахмедов в своей речи отметил важность макома как неотъемлемой части узбекской культуры. Он подчеркнул историческую значимость этого искусства и усилия главы государства, благодаря которым оно было сохранено и получило новый импульс для развития. Ахмедов напомнил, что ещё в конце прошлого века маком находился под угрозой исчезновения, но благодаря мудрым решениям Президента был восстановлен и теперь успешно развивается на международном уровне.
Особое внимание он уделил значению подобных конкурсов для воспитания молодых исполнителей, сохранения культурного наследия и продвижения национальной культуры в мире. В качестве примера он упомянул II Международную конференцию по макому, которая прошла в Зоминском районе и собрала гостей из 84 стран.
Первое место занял Октам Расулов. Второе место разделили Ильяс Арабов и Гафур Ещанов. Третье место присудили Баходыру Бабаджонову и Нодыру Вахабову.