O'zbekistonda Qirg'iziston madaniyati kunlari bo'lib o'tadi
2024 yil 18-22 iyul kunlari O’zbekistonda Qirg’iziston madaniyati kunlari bo’lib o’tadi. Tadbirlar Shavkat Mirziyoyevning 2023-yil yanvar oyida Qirg’izistonga tashrifidan so’ng ishlab chiqilgan reja asosida o’tkaziladi.
Qirg’iziston Respublikasi madaniyat, axborot, sport va yoshlar siyosati vaziri Oltinbek Maksutov boshchiligidagi xorijiy delegatsiya tarkibiga ijodiy ziyolilar vakillari kiradi: Qirg’iziston Milliy teatri Manas, Kambarkan folklor-etnografik ansambli, Choro Kojomjarov nomidagi estrada-sifmon orkestri, T. Abdumunov nomidagi Qirg’iziston milliy akademik drama teatri va boshqa arboblar madaniyatlar.
Madaniyat kunlarining tantanali ochilishi forumlar saroyida bo’lib o’tadi. Tadbirlarga Qirg’izistondan 200 dan ortiq kishi tashrif buyuradi. Dasturga konsertlar, hunarmandlar asarlarini namoyish etish, qirg’iz filmlarini namoyish etish, milliy raqslar, yozuvchilar bilan uchrashuvlar, “qirg’iz ayli” madaniy-ko’rgazma markazi va teatr ochilishi kiradi.

В Узбекистане пройдут Дни культуры Кыргызстана
С 18 по 22 июля 2024 года в Узбекистане пройдут Дни культуры Кыргызстана. Мероприятия проводятся по плану, который был разработан после визита Шавката Мирзиеева в Кыргызстан в январе 2023 года.
В состав иностранной делегации, которую возглавит Министр культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызской Республики Алтынбек Максутов, войдут представители творческой интеллигенции: Кыргызский Национальный театр «Манас», фольклорно-этнографический ансамбль «Камбаркан», эстрадно-сифмонический оркестр имени Чоро Кожомжарова, Кыргызский Национальный академический драматический театр имени Т. Абдумомунова и другие деятели культуры.
Торжественное открытие Дней культуры пройдет во Дворце форумов. Мероприятия посетят более 200 человек из Кыргызстана. Программа включает концерты, демонстрацию работ ремесленников, показ кыргызских фильмов, национальные танцы, встречи с писателями, открытие культурно-выставочного центра «Кыргыз айылы» и театральные представления.