Minskda O‘zbek kinosi kuni o‘tkazildi: tomoshabinlarga ramziy filmlar taqdim etildi
1-8-noyabr kunlari Minsk shahrida o‘tkazilgan «Лiстапад» XXX xalqaro kinofestivali doirasida O‘zbek kinosi kuni bo‘lib o‘tdi. Bu tadbir Belarus va O‘zbekistonning madaniyat idoralari vakillari hamda mehmonlarning e’tiborini tortdi. Tadbirda Belarus madaniyat vazirining birinchi o‘rinbosari Valeriy Gromada, O‘zbekiston Kinematografiya agentligi direktori o‘rinbosari Alisher Xo‘jayev boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi, shuningdek rasmiy shaxslar va jurnalistlar qatnashdi.
Ochilish marosimida ishtirokchilar Belarus va O‘zbekiston o‘rtasidagi madaniy hamkorlik, xususan kinematografiya sohasida jadal rivojlanayotganini ta’kidlashdi. 2018-yildan buyon ikki mamlakat kinematografchilari ko‘plab qo‘shma loyihalarni amalga oshirib, umumiy tarixiy va madaniy qadriyatlarni aks ettiruvchi badiiy va hujjatli filmlar yaratishdi.
O‘zbekiston kinofestivalda rejissyorlar Ulug‘bek Yo‘ldoshev va Eljon Abbosovning “Shuhrat Abbosov yirik rejada” hujjatli filmini, shuningdek rejissyor Akbar Bekturdiyevning sovet mergani Ziba G‘aniyeva taqdiriga asoslangan “O‘zbegim” harbiy dramasini taqdim etdi. Ulug‘ Vatan urushi yillarida ayollarning fidokorligini ko‘rsatuvchi “O‘zbegim” filmi 2022-yilda Belarusda suratga olingan.
“O‘zbekfilm” kinokonserni direktori Bahodir Odilov O‘zbekistonning har yili festivalda ishtirok etishi muhimligini ta’kidlab, o‘zbekistonlik kinoijodkorlar belaruslik hamkasblari bilan hamkorlikni qadrlaydcagonliklari va muntazam ravishda suratga olish uchun Belarusga tashrif buyurishlarini aytdi. So‘nggi yillarda Belarusda “Ilhaq”, “Xotira”, “Muhabbat bahori” kabi filmlar suratga olindi.

В Минске прошел День узбекского кино: зрителям представили знаковые фильмы
С 1 по 8 ноября в рамках XXX Международного кинофестиваля «Лiстапад» в Минске состоялся День узбекского кино, который привлек внимание гостей и представителей культурных ведомств Беларуси и Узбекистана. Мероприятие посетили первый заместитель министра культуры Беларуси Валерий Громада, узбекская делегация во главе с замдиректора Агентства кинематографии Алишером Ходжаевым, а также официальные лица и журналисты.
На церемонии открытия участники отметили динамичное развитие культурного сотрудничества между Беларусью и Узбекистаном, в том числе в кинематографии. С 2018 года кинематографисты двух стран реализовали множество совместных проектов, выпустив художественные и документальные фильмы, отражающие общие исторические и культурные ценности.
Узбекистан представил на кинофестивале документальный фильм «Шухрат Аббасов крупным планом» режиссеров Улугбека Юлдашева и Эльджона Аббасова, а также военную драму «Узбечка» режиссера Акбара Бектурдиева, основанную на судьбе советского снайпера Зибы Ганиевой. Фильм «Узбечка», рассказывающий о самоотверженности женщин во время Великой Отечественной войны, был снят в Беларуси в 2022 году.
Директор киноконцерна «Узбекфильм» Баходир Адилов подчеркнул значимость ежегодного участия Узбекистана в фестивале и отметил, что узбекские кинематографисты ценят сотрудничество с белорусскими коллегами, регулярно приезжая в Беларусь для съёмок. За последние годы в Беларуси были сняты такие фильмы, как «Илхак», «Память», «Весна любви» и другие.