O‘zbekiston ITB Berlin 2025’da turizm salohiyatini yorqin taqdim etdi
O‘zbekiston eng yirik xalqaro ko‘rgazma ITB Berlin 2025’da o‘z salohiyatini namoyish etib, jahon sayyohlik sanoatining e’tiborini yana bir bor o‘ziga jalb qildi. 4-6 mart kunlari respublika milliy stendi xorijiy hamkorlar, ommaviy axborot vositalari va sayyohlik kompaniyalari bilan faol muzokaralar o‘tkazish maydoniga aylandi. Yevropadan sayyohlarni jalb etishga, shuningdek, ekoturizm va sarguzasht yo‘nalishlarini o‘z ichiga olgan yangi marshrutlarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston delegatsiyasiga Turizm qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Jamshid Abdusalomov boshchilik qildi. Uning tarkibiga 25 dan ortiq sayyohlik kompaniyalari, mehmonxonalar, aviakompaniyalar va onlayn platformalar vakillari kirdi. Ko‘rgazma davomida O‘zbekiston tomoni B2B va B2G formatida 200 dan ortiq uchrashuv o‘tkazib, xalqaro hamkorlik, transchegaraviy marshrutlarni yaratish va turizm infratuzilmasini rivojlantirish masalalarini muhokama qildi.
Xorijiy ommaviy axborot vositalari bilan ishlashga alohida e’tibor berildi. 10 dan ortiq yirik OAV vakillari O‘zbekistonning madaniy merosi, qadimiy shaharlari va me’moriy yodgorliklari haqida batafsil ma’lumot oldilar. Bu esa xorijiy sayyohlar orasida mamlakatni ommalashtirishga xizmat qilmoqda.
ITB Berlin 1966-yildan beri o‘tkazib kelinayotgan dunyodagi eng yirik sayyohlik tadbirldir. O‘zbekistonning ushbu ko‘rgazmada ishtiroki mamlakatga istiqbolli yo‘nalish sifatida qiziqish ortib borayotganini va uning jahon sayyohlik bozorida o‘z mavqeini mustahkamlash yo‘lidagi faol sa’y-harakatlarini ko‘rsatib turibdi.

Узбекистан ярко презентовал туристический потенциал на ITB Berlin 2025
Узбекистан вновь привлёк внимание мировой туристической индустрии, представив свой потенциал на крупнейшей международной выставке ITB Berlin 2025. С 4 по 6 марта национальный стенд республики стал площадкой для активных переговоров с зарубежными партнёрами, СМИ и туристическими компаниями. Особый акцент сделан на привлечении туристов из Европы, а также развитии новых маршрутов, включая экотуризм и приключенческие направления.
Делегацию Узбекистана возглавил первый заместитель председателя Комитета по туризму Джамшид Абдусаламов. В её состав вошли представители более 25 туристических компаний, гостиниц, авиакомпаний и онлайн-платформ. В течение выставки узбекская сторона провела более 200 встреч в формате B2B и B2G, обсуждая международное сотрудничество, создание трансграничных маршрутов и развитие туристической инфраструктуры.
Отдельное внимание уделено работе с зарубежными медиа. Представители более 10 крупных СМИ получили подробную информацию о культурном наследии Узбекистана, древних городах и архитектурных памятниках, что способствует популяризации страны среди иностранных путешественников.
ITB Berlin — крупнейшее мировое туристическое мероприятие, проводящееся с 1966 года. Участие Узбекистана в выставке подчёркивает растущий интерес к стране как к перспективному направлению и её активные усилия по укреплению позиций на мировом туристическом рынке.