“Yangi O‘zbekiston yulduzlari” mukofoti topshirildi
O‘zbekistonda “Yangi O‘zbekiston yulduzlari” milliy mukofotini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda sohani rivojlantirishga va mamlakatimizning xalqaro nufuzini mustahkamlashga salmoqli hissa qo‘shgan iste’dodli san’at va madaniyat arboblari taqdirlandi.
Bu yil mukofotlash marosimi yangi shaklda o‘tkazildi. Nomzodlar ro‘yxatiga turli sohalar — teatr, sirk, estrada, an’anaviy va akademik musiqa, xoreografiya, tasviriy san’at, adabiyot, amaliy san’at va boshqa yo‘nalishlarning 20 nafar vakili kiritildi. Nomzodlarni saralash O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qaroriga muvofiq, ularning o‘tgan yildagi yutuqlari asosida maxsus hay’at tomonidan amalga oshirildi.
G‘oliblar bir necha yo‘nalishda aniqlandi. “Kino, teatr va ommaviy tomosha” nominatsiyasida eng yaxshi pyesalar, badiiy filmlar, qo‘g‘irchoq spektakllari, shuningdek, aktyorlar, rejissyorlar va sirk artistlari e’tirof etildi. “Musiqiy ijro va raqs” bo‘limida mukofotlarni opera va estrada ijrochilari, orkestrlar va raqqosalar qo‘lga kiritdilar. “Tasviriy va amaliy san’at” yo‘nalishida eng yaxshi rassomlar, yozuvchilar, media loyihalar va madaniyat markazlari nomi zikr etildi.
Mukofot sovrindorlariga maxsus haykalcha, guvohnoma va bazaviy hisoblash miqdorining 100 baravari miqdorida moddiy rag‘batlantirish mablag‘lari topshirildi. Taqdirlash marosimi uchinchi bor o‘tkazilib, mamlakat madaniy hayotida muhim voqeaga aylanib bormoqda.

В Узбекистане состоялась церемония вручения Национальной премии «Янги Ўзбекистон юлдузлари», которой удостоены талантливые деятели искусства и культуры, внесшие значительный вклад в развитие отрасли и укрепление международной репутации страны.
В этом году награждение прошло в новом формате. В список номинантов вошли 20 представителей различных сфер — театра, цирка, эстрады, традиционной и академической музыки, хореографии, живописи, литературы, прикладного искусства и других направлений. Отбор кандидатов осуществляла специальная комиссия на основании их достижений за прошедший год, в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан.
Победители определились в нескольких категориях. В номинации «Кино, театр и публичное представление» были отмечены лучшие пьесы, художественные фильмы, кукольные спектакли, а также актёры, режиссёры и цирковые артисты. В разделе «Музыкальное исполнение и танец» награды получили оперные и поп-исполнители, оркестры и танцоры. В направлении «Изобразительное и прикладное искусство» названы лучшие художники, писатели, медиапроекты и культурные центры.
Лауреаты премии получили специальную статуэтку, удостоверение и материальное поощрение в размере 100-кратной базовой расчётной суммы. Церемония награждения проводится уже в третий раз и становится важным событием в культурной жизни страны.