Rekord o‘sish: 10 oyda O‘zbekiston qariyb 6,5 million sayyohni qabul qildi
O‘zbekiston sayyohlar oqimining sezilarli o‘sishini ko‘rsatmoqda. Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilning yanvar-oktyabr oylarida mamlakatga qariyb 6,5 million nafar chet el fuqarosi tashrif buyurgan. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 17,2 foizga ko‘p bo‘lib, 951,3 ming kishiga teng o‘sishni anglatadi.
Mehmonlarning asosiy oqimi qo‘shni davlatlardan kelmoqda:
- Tojikiston — 1 878,5 ming nafar;
- Qirg‘iziston — 1 870,3 ming nafar;
- Qozog‘iston — 1 267,5 ming kishi.
Sayyohlarning sezilarli qismi Rossiya (686,7 ming), Turkmaniston (145,0 ming) va Turkiyadan (95,7 ming) kelgan.
Xitoy (57,7 ming) va Hindistondan (55,9 ming) O‘zbekistonga bo‘lgan barqaror qiziqish kuzatilmoqda, bu esa turizmda Osiyo yo‘nalishining ahamiyatini ta’kidlaydi. Shuningdek, Janubiy Koreya va Italiya asosiy sayyoh yuboruvchi mamlakatlar qatoriga kirdi, ularning har biri 36 mingga yaqin sayyoh jo‘natdi.
O‘zbekiston o‘zining boy madaniy va tarixiy merosi bilan sayyohlarni jalb etishda davom etmoqda. Yildan-yilga me’moriy yodgorliklarga, milliy taomlarga va noyob sayyohlik yo‘nalishlariga qiziqish ortib bormoqda.
Sayyohlar oqimining o‘sishi mamlakatning butun dunyodan tashrif buyuruvchilarni o‘ziga jalb etadigan xalqaro madaniy va tarixiy turizm markazi sifatidagi mavqeini mustahkamlayotganini tasdiqlaydi.

Рекордный рост: за 10 месяцев Узбекистан принял почти 6,5 миллиона туристов
Узбекистан демонстрирует впечатляющий рост туристического потока. По данным Статистического агентства, за январь—октябрь 2024 года страну посетили почти 6,5 миллиона иностранных граждан. Это на 17,2% больше, чем за аналогичный период прошлого года, что эквивалентно росту на 951,3 тысячи человек.
Основной поток гостей поступает из соседних государств:
• Таджикистан — 1,878,5 тыс. человек;
• Кыргызстан — 1,870,3 тыс. человек;
• Казахстан — 1,267,5 тыс. человек.
Значительное число туристов прибыло из России (686,7 тыс.), Туркменистана (145,0 тыс.) и Турции (95,7 тыс.).
Стабильный интерес к Узбекистану наблюдается со стороны Китая (57,7 тыс.) и Индии (55,9 тыс.), что подчеркивает значимость азиатского направления в туризме. Также в число ключевых отправителей туристов вошли Южная Корея и Италия, каждая из которых направила около 36 тысяч человек.
Узбекистан продолжает привлекать путешественников своим богатым культурным и историческим наследием. С каждым годом растет интерес к архитектурным памятникам, национальной кухне и уникальным туристическим маршрутам.
Рост турпотока подтверждает укрепление позиций страны как международного центра культурного и исторического туризма, привлекающего гостей со всего мира.