O‘zbekiston 2025-yilda sayohat qilish uchun eng yaxshi 25 ta mamlakat qatoriga kirdi
BBC versiyasiga ko‘ra, O‘zbekiston 2025-yilning eng yaxshi sayyohlik yo‘nalishlari ro‘yxatiga kiritildi. Ilk bor tuzilgan yo‘l ko‘rsatkich sayyohlarga nafaqat yorqin taassurotlar qoldiradigan, balki mahalliy hamjamiyatlar, tabiat va madaniy merosni faol qo‘llab-quvvatlaydigan joylarni o‘z ichiga oladi.
BBC Travel jurnalistlari va barqaror turizm sohasidagi mutaxassislar, jumladan, BMTning Butunjahon sayyohlik tashkiloti va boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari O‘zbekistonning turizmni rivojlantirish bo‘yicha sa’y-harakatlarini yuqori baholadilar.
Asosiy e’tibor Toshkentga qaratilgan bo‘lib, sovet mozaikalari bilan bezatilgan metroda O‘zbekistonning yangi avlodi qanday qilib yetakchilikni o‘z zimmasiga olayotgani ramziy tarzda aks ettirilgan. Mamlakat aholisining 60 foizdan ortig‘i 30 yoshdan kichik ekanligi uning jadal rivojlanishini ta’kidlaydi.
BBC sayyohlikka katta sarmoyalar kiritilayotganini ta’kidladi: yangi mehmonxonalar qurilmoqda, temir yo‘l yo‘nalishlari ishga tushirilmoqda, madaniy inshootlar barpo etilmoqda va ichki havo qatnovlari kengaytirilmoqda. 2025-yil sentyabr oyida mamlakatda birinchi Buxoro biyennalesi o‘tkaziladi, Toshkentdagi Davlat san’at muzeyi esa arxitektor Tadao Ando loyihasi asosida kengaytiriladi. Bundan tashqari, knyaz Romanov saroyining ta’mirlash ishlari davom etmoqda.
Muhim yutuqlar qatorida viza rejimining soddalashtirilgani ham bor. 2024-yil may oyidan boshlab 90 dan ortiq mamlakat, jumladan, Buyuk Britaniya va Avstraliya fuqarolari O‘zbekistonga vizasiz tashrif buyurishlari mumkin. O‘sha yilning noyabr oyida Qozog‘iston va O‘zbekistonni bog‘lagan “Ipak yo‘li” sayyohlik poyezdi ishga tushirildi.

Узбекистан вошёл в топ-25 стран для путешествий в 2025 году
Узбекистан оказался в числе лучших туристических направлений 2025 года по версии BBC. Впервые составленный путеводитель объединяет места, которые не только предоставляют яркие впечатления для путешественников, но и активно поддерживают местные сообщества, природу и культурное наследие.
Журналисты BBC Travel и эксперты в области устойчивого туризма, включая представителей Всемирной туристской организации ООН и других международных организаций, высоко оценили усилия Узбекистана в развитии туризма.
Одним из ключевых акцентов стал Ташкент, где в метро, украшенном советскими мозаиками, символически отражается, как новое поколение Узбекистана берёт на себя лидерство. Более 60% населения страны моложе 30 лет, что подчёркивает её динамичное развитие.
BBC отметила масштабные инвестиции в туризм: строительство новых отелей, запуск железнодорожных маршрутов, создание культурных объектов и расширение внутреннего авиасообщения. В сентябре 2025 года страна примет первую Бухарскую биеннале, а Государственный музей искусств в Ташкенте будет расширен по проекту архитектора Тадао Андо. Кроме того, продолжается реставрация дворца князя Романова.
Среди значимых достижений также упрощение визового режима. С мая 2024 года граждане более 90 стран, включая Великобританию и Австралию, могут посещать Узбекистан без визы. В ноябре того же года был запущен туристический поезд «Шелковый путь», связавший Казахстан и Узбекистан.