Madaniy meros agentligi Shashtepaning vayron bo‘lishi haqidagi xabarlarga munosabat bildirdi
Toshkent shahrining Yangihayot tumanida joylashgan “Shoshtepa” arxeologik yodgorligi shahar tarixida muhim o‘rin tutadi, chunki uning 2200-yilligini aniqlash imkonini beradi. Ushbu madaniy meros obyektini asrab-avaylash maqsadida 2021-yilda arxeolog Margarita Ivanova va Madaniy meros agentligi mutaxassislari bilan birgalikda konservatsiya qilish bo‘yicha tadqiqotlar olib borildi. Ochiq osmon ostidagi muzey tashkil etish loyihasi ishlab chiqildi. Loyiha-smeta hujjatlari Ilmiy-ekspert kengashiga taqdim etildi va ma’qullandi. Keyinchalik ushbu hujjatlar zarur ishlarni amalga oshirish uchun mablag‘ ajratish uchun Toshkent shahar hokimligiga yuborildi.
2024-yilda O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi Yangihayot tumanida investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga qaratilgan qaror qabul qildi, unda “Shoshtepa” yodgorligini qayta tiklashga ham e’tibor qaratildi. Hozirda yodgorlikni ta’mirlash uchun mahalliy byudjetdan mablag‘ ajratish masalasi yakuniy komissiya tomonidan ko‘rib chiqilmoqda. Obyektda konservatsiya va restavratsiya ishlari 2024-yil yakuniga qadar yakunlanishi kutilmoqda.

Агентство культурного наследия отреагировало на сообщения о разрушении Шаштепы
В социальных сетях появилась новость под заголовком «Археологический памятник Шаштепа в Ташкенте продолжает разрушаться», что вызвало беспокойство у жителей.
Археологический памятник «Шаштепа», расположенный в Янгихаётском районе Ташкента, играет важную роль в истории города, так как позволяет определить его 2200-летие. Чтобы сохранить этот объект культурного наследия, в 2021 году были проведены исследования по его консервации совместно с археологом Маргаритой Ивановой и специалистами Агентства культурного наследия. Был разработан проект по созданию музея под открытым небом. Проектно-сметная документация была представлена в Научно-экспертный совет и получила одобрение. Далее эти документы были направлены в городскую администрацию Ташкента для выделения средств на проведение необходимых работ.
В 2024 году Кабинет Министров Узбекистана принял постановление, направленное на улучшение инвестиционной и деловой среды в Янгихаётском районе, в котором также было уделено внимание восстановлению памятника «Шаштепа». Сейчас вопрос выделения средств из местного бюджета на реставрацию памятника находится на рассмотрении итоговой комиссии. Ожидается, что консервационные и реставрационные работы на объекте будут завершены к концу 2024 года.
Важно отметить, что памятник был взят под государственную охрану решением Кабинета Министров от 4 октября 2019 года.