YUNESKO Tom Yam Kungni nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga kiritdi
Tom Yam Kung krevetkali Tay o‘tkir sho‘rvasi insoniyatning nomoddiy madaniy merosi maqomiga sazovor bo‘ldi. Bu haqda Tailand madaniyat vaziri Sudavan Vangsupxakiykosol xabar berdi.
Tom Yam Kung Tailandning YUNESKOning nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga kiritilgan beshinchi madaniy qadriyati bo‘ldi. Ilgari e’tirof etilganlar orasida mashhur tay massaji ham bor. Vazirning ta’kidlashicha, ushbu sho‘rva tayliklar, ayniqsa, barcha masalliqlar joyida topilishi mumkin bo‘lgan qirg‘oqbo‘yi qishloqlari aholisining turmush tarzini aks ettiradi.
Tom Yam Kungning asosiy ta’mi — bu nordon, sho‘r, o‘tkir, shirin va biroz achchiqning uyg‘unligidir. Laym, chili qalampiri, baliq sousi, krevetkalar va mahalliy giyohlar uni o‘ziga xos qiladi. Bu nafaqat mashhur taom, balki Tailand madaniyatining muhim qismi hamdir,” — deb ta’kidladi Sudavan Vangsupxakiykosol.
Uzoq vaqtdan beri Tailand oshxonasining ramziga aylangan Tom Yam Kung endi rasman jahon merosi sifatida tan olindi va shu bilan Tailand milliy an’analarining xalqaro maydondagi madaniy ahamiyatini yanada mustahkamladi.

ЮНЕСКО внесла Том Ям Кунг в список нематериального культурного наследия
Тайский острый суп с креветками Том Ям Кунг получил статус нематериального культурного наследия человечества. Об этом сообщила министр культуры Таиланда Судаван Вангсупхакийкосол.
Том Ям Кунг стал пятым культурным достоянием Таиланда, включённым в список ЮНЕСКО. Среди ранее признанных — знаменитый тайский массаж. Как отметила министр, суп отражает образ жизни тайцев, особенно жителей прибрежных деревень, где все ингредиенты добываются на месте.
«Основной вкус Том Ям Кунг — это баланс кислого, солёного, острого, сладкого и горьковатого. Лайм, перец чили, рыбный соус, креветки и местные травы делают его уникальным. Это не только популярное блюдо, но и важная часть тайской культуры», — подчеркнула Судаван Вангсупхакийкосол.
Том Ям Кунг, давно ставший визитной карточкой тайской кухни, теперь официально признан мировым достоянием, укрепив культурное значение национальных традиций Таиланда на международной арене.