Xalqaro opera va balet festivali doirasida 2025-yil 9-10-aprel kunlari Alisher Navoiy nomidagi Davlat akademik opera va balet teatri sahnasida jahonga mashhur xoreograf Karolin Karlsonning asari sahnalashtiriladi. Tomoshabinlarga uning 2022-yilda premyerasi bo‘lib o‘tgan “Daraxt” nomli asari taqdim etiladi.
Karlson o‘z uslubini “vizual she’riyat” deb atab, raqsni shunchaki harakat emas, balki dunyoni san’at orqali idrok etish usuli ekanligini ta’kidlaydi. “Olovdagi she’riyat parchalari” deb nomlangan “Daraxt” spektakli tabiatning nozikligi, uning vayron bo‘lishi va muqarrar qayta tiklanishi mavzusini yoritadi.
Ta’sirchan xoreografiya va mohirona ijro uyg‘unligi sahnada jonli manzarani yaratadi, bunda atrof-muhitning go‘zalligi muallifning orzu-xayollari bilan qo‘shilib ketadi.

В Ташкенте покажут балет Каролин Карлсон
В рамках Международного фестиваля оперы и балета 9–10 апреля 2025 года на сцене Государственного академического театра оперы и балета имени Алишера Навои состоится постановка всемирно известного хореографа Каролин Карлсон. Зрителям представят её работу «Дерево», премьера которой прошла в 2022 году.
Каролсон называет свой стиль «визуальной поэзией», подчёркивая, что танец — это не просто движение, а способ восприятия мира через искусство. Спектакль «Дерево» с подзаголовком «Фрагменты поэтики в огне» раскрывает тему хрупкости природы, её разрушения и неизбежного возрождения.
Проникновенная хореография в сочетании с виртуозным исполнением создаст на сцене живую картину, где красота окружающего мира сливается с мечтательным видением автора.