Muzli Registon Xarbindagi qishki festivalning bir qismiga aylandi
Xitoyning Xarbin shahri o‘zining har yilgi muz va qor festivali bilan yana bir bor hayratda qoldirmoqda. Unda asosiy eksponatlardan biri Samarqanddagi Registon maydonining muz maketi bo‘ldi.
Bu yilgi festival dizayni 2025-yil 7-fevralda Xarbinda boshlanadigan qishki Osiyo o‘yinlaridan ilhom olgan. Bog‘ hududi to‘qqizta zonaga bo‘lingan bo‘lib, unda Osiyo Olimpiya Kengashiga a’zo 42 mamlakat va uchta hududning diqqatga sazovor joylari namoyish etilgan. Registondan tashqari, tashrif buyuruvchilar Xitoydagi Osmon ibodatxonasi, Yaponiyadagi Osaka qal’asi va Hindistondagi Toj Mahal kabi yodgorliklarning muzdan yasalgan nusxalarini ko‘rishlari mumkin.
Muz haykallarini yaratish uchun taxminan 300 ming kub metr muz va qor ishlatilgan. Barcha eksponatlar yorqin chiroqlar bilan yoritilgan. Festival, shuningdek, tashrif buyuruvchilarga boy ko‘ngilochar dasturni taqdim etadi: chanada uchish, muz shoulari va Osiyo mamlakatlarining madaniy merosini aks ettiruvchi san’at obyektlari bilan boyitilgan boshqa ko‘plab qishki tadbirlar.

Ледяной Регистан стал частью зимнего фестиваля в Харбине
Китайский Харбин вновь удивляет своим ежегодным фестивалем льда и снега, где одним из главных экспонатов стал ледяной макет самаркандской площади Регистан.
В этом году дизайн фестиваля вдохновлен предстоящими зимними Азиатскими играми, которые стартуют в Харбине 7 февраля 2025 года. Территория парка поделена на девять зон, где представлены знаковые достопримечательности 42 стран и трех регионов, входящих в Олимпийский совет Азии. Помимо Регистана, посетители могут увидеть ледяные копии таких памятников, как Храм Неба в Китае, замок Осака в Японии и индийский Тадж-Махал.
Для создания ледяных скульптур использовали около 300 тысяч кубометров льда и снега. Все экспонаты подсвечены яркими огнями. Фестиваль также предлагает посетителям насыщенную развлекательную программу: катание на санях, ледовые шоу и множество других зимних мероприятий, дополненных арт-объектами, отражающими культурное наследие азиатских стран.