Moskvada qoraqalpoq o‘tovi ochildi
Moskvada Rossiyada istiqomat qilayotgan vatandoshlarimizga sovg‘a tariqasida berilgan qoraqalpoq o‘tovining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Autentik o‘tov “Vatandoshlar” jamoat fondi tomonidan taqdim etildi va bu sovg‘a Rossiyadagi o‘zbekistonliklar o‘rtasidagi madaniyatlar aloqasi va an’analarni mustahkamlash ramzi bo‘ldi.
Ko‘rsatuv marosimi O‘zbekistonning Moskvadagi elchixonasi tomonidan “Biz Qoraqalpog‘iston Respublikasidanmiz” Madaniyat markazi bilan hamkorlikda tashkil etildi. Bayram an’anaviy palov va boshqa milliy taomlar, shuningdek, qoraqalpoq xalqining shirinliklari iforiga boy bo‘ldi.
Nukusdan o‘z musiqachilari bilan maxsus kelgan xonanda Sheroz Nuratdinovning chiqishlari tadbirning yorqin bezagi bo‘ldi. Musiqiy chiqish qoraqalpoq madaniyatining haqiqiy milliy ruhi muhitini yaratib, tadbirning barcha ishtirokchilar uchun muhimligini ta’kidladi.

В Москве открыли каракалпакскую юрту
В Москве состоялось торжественное открытие каракалпакской юрты, переданной в дар соотечественникам, проживающим в России. Аутентичная юрта была передана Общественным фондом «Ватандошлар», и этот подарок стал символом связи культур и укрепления традиций среди узбекистанцев в России.
Церемонию передачи организовали Посольство Узбекистана в Москве совместно с Культурным центром «Мы из Республики Каракалпакстан». Праздник был наполнен ароматами традиционного плова и других национальных угощений, а также сладостей каракалпакского народа.
Ярким украшением мероприятия стало выступление певца Шираза Нуратдинова, который специально приехал из Нукуса со своими музыкантами. Музыкальное выступление создало атмосферу истинного национального духа каракалпакской культуры, подчеркнув важность события для всех присутствующих.