O‘zbekiston va Qirg‘iziston madaniyat vazirlari hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov va Qirg‘iziston madaniyat vaziri Oltinbek Maqsutov o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi umumiy tarixiy, lisoniy va an’anaviy qadriyatlarga asoslangan madaniy hamkorlikning ahamiyati ta’kidlandi.
Xalqlar o‘rtasidagi ko‘p asrlik aloqalar 1992-yilda diplomatik munosabatlar o‘rnatilishi bilan mustahkamlanib, 1994-yilda fan, ta’lim, sayyohlik va sport sohalarida hamkorlik to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim asosida rivojlanishda davom etayotgani qayd etildi.
Qirg‘iziston madaniyat kunlarining O‘zbekistonda muvaffaqiyatli o‘tkazilishiga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu tadbirlar doirasida Toshkent va Buxoroda gala-konsertlar, ko‘rgazmalar va kino namoyishlari tashkil etildi. Mazkur tadbirlar Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov tashrifi chog‘ida bo‘lib o‘tib, do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qildi.
Qirg‘iziston madaniyat vaziri 2025-yilga rejalashtirilgan O‘zbekiston madaniyat kunlari Qirg‘izistonda xalqlarni yanada yaqinlashtirishda muhim voqea bo‘lishiga ishonch bildirdi va ularni tashkil etishda yordam berishni taklif etdi.
Nazarbekov, o‘z navbatida, O‘zbekiston ushbu tadbirlarni yuqori darajada o‘tkazishga tayyorligini tasdiqladi va ularning ikki tomonlama aloqalarni yanada rivojlantirish uchun muhimligini ta’kidladi.

Министры культуры Узбекистана и Кыргызыстана обсудили развитие сотрудничества
Состоялась встреча министра культуры Узбекистана Озодбека Назарбекова и министра культуры Кыргызыстана Алтынбека Максутова. На встрече подчёркнуто значение культурного сотрудничества между двумя странами, основанного на общих исторических, языковых и традиционных ценностях.
Было отмечено, что многовековые связи между народами укрепились с установлением дипломатических отношений в 1992 году и продолжают развиваться на основе межправительственного соглашения 1994 года о взаимодействии в сферах науки, образования, туризма и спорта.
Особое внимание уделили успешному проведению культурных дней Кыргызыстана в Узбекистане, в рамках которых прошли галаконцерты, выставки и кинопоказы в Ташкенте и Бухаре. Эти мероприятия состоялись во время визита Президента Кыргызыстана Садыра Жапарова и способствовали укреплению дружеских отношений.
Министр культуры Кыргызыстана выразил уверенность, что запланированные на 2025 год культурные дни Узбекистана в Кыргызыстане станут важным событием для дальнейшего сближения народов и предложил оказать содействие в их организации.
Назарбеков, в свою очередь, подтвердил готовность Узбекистана провести эти мероприятия на высоком уровне, подчеркнув их важность для дальнейшего развития двусторонних связей.