Festival 4-5 sentyabr kunlari anhor bog’idagi axelon karting markazida bo’lib o’tadi. Tadbir o’zbekistonlik 70 dan ortiq rassom va ijodkorlarni o’z asarlarini zamonaviy san’atning turli yo’nalishlarida namoyish etadi: rasm, grafika, fotografiya, installyatsiya, performans, ko’cha san’ati, video va raqamli san’at. Shuningdek, elektron musiqa va audiovizual san’at sohasidagi tajribalar namoyish etiladi.
Festivalda jami 700 dan ortiq san’at ob’ektlari namoyish etiladi, ular o’ziga xoslik, ifoda, texnologiya va avlodlar o’rtasidagi bog’liqlik mavzularini ochib beradi. Rassom Bahrom Ismoilov ko’rgazma kuratori sifatida ishlaydi.
Festival dasturida ma’ruzalar va panel muhokamalari ham mavjud. Moskvadan zamonaviy san’at kuratorlari Anastasiya Mityushina va Mixail Slobodinskiy, San’atshunoslik doktori Nigora Ahmedova va Toshkent karvon san’at galereyasi direktori Natalya Musina so’zga chiqadilar. Taklif etilgan mehmonlar orasida marjani jamg’armasi prezidenti Rustam Sulaymonov, Futuarts byurosi asoschisi Xelsinkidan Aura Seikkula va Olmaotadan Aspan galereyasi direktori Aleksandra Kim bor.
Festival yosh rassomlarni birlashtirishga va fikr almashish, dolzarb mavzularni muhokama qilish va asarlarni keng jamoatchilikka taqdim etish uchun joy yaratishga qaratilgan. Tadbirlarga kirish hamma uchun bepul bo’ladi.

В Ташкенте стартовал молодёжный фестиваль RE/Generation Art Fest
Фестиваль пройдёт 4–5 сентября в картинг-центре Axelon в парке Anhor. Мероприятие соберёт более 70 художников и творческих деятелей из Узбекистана, которые представят свои работы в самых разных направлениях современного искусства: живопись, графика, фотография, инсталляции, перформансы, стрит-арт, видео- и диджитал-арт. Также будут показаны эксперименты в области электронной музыки и аудиовизуального искусства.
Всего на фестивале будет представлено более 700 арт-объектов, раскрывающих темы идентичности, самовыражения, технологий и связи поколений. Художник Бахром Исмаилов выступит куратором выставки.
В программе фестиваля также предусмотрены лекции и панельные дискуссии. Выступят кураторы современного искусства Анастасия Митюшина и Михаил Слободинский из Москвы, доктор искусствоведения Нигора Ахмедова и директор ташкентской арт-галереи «Караван» Наталья Мусина. Среди приглашённых гостей — президент фонда Марджани Рустам Сулейманов, основательница бюро Futuarts Аура Сеиккула из Хельсинки и директор галереи Aspan Gallery Александра Ким из Алматы.
Фестиваль нацелен на объединение молодых художников и создание пространства для обмена идеями, обсуждения актуальных тем и представления работ широкой публике. Вход на мероприятия будет свободным для всех желающих.