Senatda"xotira poyezdi" loyihasi ishtirokchilari bilan uchrashuv bo’lib o’tdi
“Xotira poyezdi” madaniy-ma’rifiy loyihasi 2022-yilda boshlangan bo’lib, yoshlarni ikkinchi jahon urushi tarixi, fojialari va dahshatlari bilan tanishtirishga qaratilgan.
Bu yil o’zbekistonlik 15 nafar o’quvchi 20-iyundan 5-iyulgacha bo’lib o’tgan loyihada ishtirok etdi. Uchrashuv davomida yoshlar sayohat haqidagi taassurotlari va takliflari bilan o’rtoqlashdilar.
Senat raisi Tanzila Narbayeva O’zbekistonning ikkinchi jahon urushidagi muhim rolini ta’kidladi. Mamlakatning 6,5 million aholisidan 1,5 milliondan ortig’i jangovar harakatlarda qatnashgan. Ularning yarim milliondan ortig’i halok bo’ldi, 133 mingga yaqini bedarak yo’qoldi va 60 mingdan ortig’i urushdan nogiron bo’lib qaytdi. O’zbekiston ham 1,5 millionga yaqin evakuatsiya qilinganlarni, shu jumladan 250 mingdan ortiq bolalarni qabul qilib, ulkan gumanitar yordam ko’rsatdi. Ko’plab o’zbek oilalari etim bolalarni qabul qilib, ular bilan oxirgi bo’lak nonni bo’lishishdi.
O’zbek xalqining frontdagi va orqadagi qahramonligi shunchalik katta ediki, ikkinchi jahon urushidagi g’alabani O’zbekistonning hissasisiz tasavvur etib bo’lmaydi.
Narbayeva O’zbekistonning yangi avlodi ajdodlarining shonli an’analarini davom ettirib, o’z mamlakatiga sharaf bilan xizmat qilib, uni himoya qilishga tayyor bo’lishiga ishonch bildirdi.

В Сенате провели встречу с участниками проекта «Поезд памяти»
Культурно-образовательный проект «Поезд памяти» был запущен в 2022 году и направлен на знакомство молодёжи с историей, трагедиями и ужасами Второй мировой войны.
В этом году 15 учеников из Узбекистана приняли участие в проекте, который проходил с 20 июня по 5 июля. Во время встречи молодые люди поделились своими впечатлениями о поездке, а также своими предложениями.
Председатель Сената Танзила Нарбаева подчеркнула важную роль Узбекистана во Второй мировой войне. Из 6,5 млн жителей страны более 1,5 млн участвовали в боевых действиях. Более полумиллиона из них погибли, около 133 тысяч пропали без вести, а свыше 60 тысяч вернулись с войны инвалидами. Узбекистан также оказал огромную гуманитарную помощь, приняв почти 1,5 млн эвакуированных, среди которых было более 250 тысяч детей. Многие узбекские семьи приняли сирот, делясь с ними последним куском хлеба.
Героизм узбекского народа на фронте и в тылу был настолько велик, что невозможно представить победу во Второй мировой войне без вклада Узбекистана.
Нарбаева выразила уверенность в том, что новое поколение Узбекистана будет продолжать славные традиции предков, служить своей стране с честью и быть готовыми её защитить.