O'zbekiston madaniyat yodgorliklarini saqlash bo'yicha xalqaro bitimga qo'shildi
Ushbu harakat mamlakatning madaniy yodgorliklarni saqlash va tiklash bo’yicha xalqaro tadqiqot markazining Nizomiga qo’shilishini tasdiqlovchi qonun bilan mustahkamlangan. Nizom Rimda 2013-yil 29-noyabrda qabul qilingan va madaniy merosni himoya qilishga qaratilgan hujjatdir.
Shartnomani imzolashdan tashqari, O’zbekiston va Xitoy Xalq Respublikasi o’rtasidagi kelishuvni tasdiqlovchi Prezident qarori qabul qilindi. Pekinda 2024-yil 24-yanvarda imzolangan shartnoma o’g’irlik, noqonuniy qazish va madaniy boyliklarni noqonuniy olib kirish va olib chiqishning oldini olishga qaratilgan. Shunday qilib, O’zbekiston va Xitoy madaniy ob’ektlarni himoya qilish bo’yicha qo’shma chora-tadbirlar to’g’risida kelishib oldilar.
O’zbekiston madaniy meros agentligi mazkur xalqaro shartnomalar bo’yicha barcha majburiyatlarning bajarilishini nazorat qiluvchi mas’ul organ etib tayinlandi. Shartnomalar kuchga kirgandan so’ng, Vazirlar Mahkamasi va tegishli vazirliklar mamlakatning madaniy yodgorliklari va boyliklarining saqlanishini ta’minlash uchun uning bajarilishini nazorat qiladi.

Узбекистан присоединился к международному соглашению по сохранению памятников культуры
Этот шаг был закреплён законом, который утверждает присоединение страны к Уставу Международного исследовательского центра по сохранению и реставрации памятников культуры. Устав был принят в Риме 29 ноября 2013 года и представляет собой документ, нацеленный на защиту культурного наследия.
Помимо подписания соглашения, принято постановление Президента, которое подтверждает соглашение между Узбекистаном и Китайской Народной Республикой. Соглашение, подписанное в Пекине 24 января 2024 года, направлено на предотвращение краж, незаконных раскопок, а также незаконного ввоза и вывоза культурных ценностей. Таким образом, Узбекистан и Китай согласовали совместные меры по защите культурных объектов.
Агентство культурного наследия Узбекистана было назначено ответственным органом, который будет следить за исполнением всех обязательств по данным международным договорам. После того как договора вступят в силу, Кабинет Министров и соответствующие министерства будут контролировать его выполнение, для обеспечения сохранности культурных памятников и ценностей страны.