Malayziyadan qadimiy qo‘lyozmalarning nusxalari O‘zbekistonga keltiriladi
Malayziyadan O‘zbekiston madaniyati va tarixiga chuqur aloqador bo‘lgan qadimiy qo‘lyozmalarning nusxalari mamlakatimizga olib kelinadi. Bu haqda O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ma’lum qildi.
Ushbu ma’lumot Islom tafakkuri va sivilizatsiyasi institutida o‘tkazilgan tadbirda e’lon qilindi. Unda O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov, O‘zbekistonning Malayziyadagi elchisi Karomiddin G‘adoev va delegatsiyaning boshqa a’zolari ishtirok etishdi.
Keltirilayotgan qo‘lyozmalar orasida Abu Rayhon Beruniyning 1197-yilda ko‘chirilgan “At-Tafhim” asari hamda Abulqosim Firdavsiyning temuriylar davrida yaratilgan “Shohnoma” nusxasi mavjud.
Firdavs Abduxoliqov ushbu tashabbusning maqsadi O‘zbekiston hududida tug‘ilgan buyuk allomalarning jahon sivilizatsiyasiga qo‘shgan hissasini namoyish etishdan iborat ekanligini ta’kidladi.

Копии древних рукописей из Малайзии доставят в Узбекистан
В Узбекистан из Малайзии будут привезены копии древних рукописей, имеющих глубокую связь с культурой и историей страны. Об этом сообщил Центр исламской цивилизации в Узбекистане.
Информация была озвучена на мероприятии в Институте исламской мысли и цивилизации, где участвовали директор Центра исламской цивилизации Фирдавс Абдухаликов, посол Узбекистана в Малайзии Каромиддин Гадоев и другие члены делегации.
Среди привозимых рукописей — переписанная в 1197 году работа Абу Райхана Беруни «Ат-Тафхим», а также версия «Шахнаме» Абулкосима Фирдоуси, созданная в эпоху Темуридов.
Фирдавс Абдухаликов подчеркнул, что цель инициативы заключается в отражении вклада великих учёных, родившихся на территории Узбекистана, в мировую цивилизацию.