Dehlida Boburiylar tarixi muzeyi ochildi
Ochilish marosimida Hindiston hukumati, YUNESKO, Aga Xon xalqaro jamg’armasi vakillari, shuningdek, xorijiy mamlakatlardan kelgan diplomatlar ishtirok etdi. Muzey poydevoriga birinchi tosh 2015 yilda Hindiston madaniyat va turizm vaziri Mahesh Sharma va Aga Xon xalqaro jamg’armasi asoschisi tomonidan qo’yilgan.
Binoning o’zi bog’da joylashgan bo’lib, u erda Boburiylar davridagi 60 dan ortiq tarixiy yodgorliklar to’plangan. Muzeyda Hindiston milliy muzeyi, Hindiston arxeologik xizmati va Aga Xonning madaniyat Tresti tomonidan taqdim etilgan 500 dan ortiq noyob eksponatlar mavjud. Ular orasida miniatyura va rasmli qo’lyozmalar, oltin va kumush tangalar, globuslar, XV asrga oid astrolojik asarlar, nometall, matolar, qurollar, nayzalar va zirhlar mavjud.
“Muzey ochilishining asosiy maqsadlaridan biri bu Humoyun Mirzaning hayot yo’li va Boburiylar sulolasining ulkan tarixiy va madaniy merosini keng jamoatchilikka taqdim etishdir. O’z navbatida, bugungi tadbir quvonchini O’zbekiston xalqi bilan baham ko’rishni istardim”, — deya Izoh berdi Aga Xon madaniyat jamg’armasi bosh direktori Lui Monreal muzey ochilishiga.
Muzeyning ko’rgazma zallarida siz Humoyun Mirzoning hayoti, saroydagi hayoti va davlat faoliyati haqida bilib olishingiz mumkin.

В Дели открылся музей истории Бабуридов
В Индии, неподалёку от мавзолея Хумаюна, был открыт Музей всемирного наследия, посвящённый истории династии Бабуридов, сообщает ИА «Дунё».
На церемонии открытия присутствовали представители правительства Индии, ЮНЕСКО, Международного фонда Ага Хана, а также дипломаты из зарубежных стран. Первый камень в основание музея был заложен ещё в 2015 году министром культуры и туризма Индии Махешем Шармой и основателем Международного фонда Ага Хана.
Само здание расположилось в саду, где собрано более 60 исторических памятников эпохи Бабуридов. В музее хранятся более 500 уникальных экспонатов, предоставленных Национальным музеем Индии, Археологической службой Индии и Трастом Ага Хана по культуре. Среди них миниатюрные и иллюстрированные рукописи, золотые и серебряные монеты, глобусы, астрологические артефакты XV века, зеркала, ткани, оружие, копья и доспехи.
«Одна из главных целей открытия музея — представить широкой публике жизненный путь Хумаюна Мирзы и огромное историко-культурное наследие династии Бабуридов. В свою очередь, мне бы хотелось разделить радость сегодняшнего события с народом Узбекистана», — прокомментировал открытие музея генеральный директор Фонда культуры Ага Хана Луи Монреаль.
В выставочных залах музея можно узнать о жизни Хумаюна Мирзы, его быте во дворце и государственной деятельности.