O’zbekiston Vengriyaning “Qurultay” festivalida ishtirok etdi
Vengriyada turkiy xalqlarning madaniy-etnografik festivali Kurultay bo’lib o’tdi. O’zbekiston delegatsiyasiga madaniyat vaziri o’rinbosari Yusufjon Usmonov boshchilik qildi. Festival doirasida Usmonov Vengriya vakillari bilan uchrashdi, madaniy aloqalarni rivojlantirishni muhokama qildi va 2025 yilda “O’zbekiston madaniyati kunlari” ni Vengriyada o’tkazishni taklif qildi.
Festivalga 27 dan ortiq turkiy xalqlar va 200 mingga yaqin mehmonlar tashrif buyurishdi. Tadbirda turli madaniy va sport dasturlari, jumladan, yong’in shoulari, harbiy paradlar va kurash musobaqalari namoyish etildi. O’zbekistonlik san’atkorlar xalq tomonidan iliq kutib olingan ko’knor va baxshining an’anaviy janrlarini taqdim etdilar. Shuningdek, festivalda “Buxoro bozori” yarmarkasi tashkil etildi, unda o’zbek hunarmandlari kulolchilik, kashtachilik va miniatyuralar kabi eng yaxshi ishlarini namoyish etdilar.
Bundan tashqari, festival doirasida o’quv forumi bo’lib o’tdi, unda akademik hamkorlik va talabalar almashinuvi masalalari muhokama qilindi.
O’zbekiston vakillari ta’kidlaganidek, festival O’zbekiston va Vengriya xalqlari o’rtasidagi do’stlik va o’zaro tushunishni mustahkamlashga xizmat qildi, o’z navbatida Vengriya aholisi O’zbekistonning boy madaniyati bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo’ldilar.

Узбекистан принял участие в венгерском фестивале «Курултай»
В Венгрии прошёл культурно-этнографический фестиваль тюркских народов «Курултай». Делегацию из Узбекистана возглавил заместитель министра культуры Юсуфджон Усманов. В рамках фестиваля Усманов встретился с представителями Венгрии, обсудил развитие культурных связей и предложил провести в 2025 году «Дни культуры Узбекистана» в Венгрии.
Фестиваль посетили представители более 27 тюркских народов и около 200 тысяч гостей. На мероприятии были показаны различные культурные и спортивные программы, включая огненные шоу, военные парады и соревнования по борьбе кураш. Узбекские артисты представили традиционные жанры маком и бахши, которые были тепло встречены публикой. Также на фестивале была организована ярмарка «Бухарский базар», где узбекские ремесленники демонстрировали свои лучшие работы, такие как керамика, вышивка и миниатюры.
Кроме того, в рамках фестиваля прошёл образовательный форум, где обсудили вопросы академического сотрудничества и обмена студентами.
Как отметили представители Узбекистана, фестиваль способствовал укреплению дружбы и взаимопонимания между народами Узбекистана и Венгрии, а жители Венгрии получили возможность ближе познакомиться с богатой культурой Узбекистана.