O‘zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazida ommaviy axborot vositalari vakillari va blogerlar uchun mediatur o‘tkazildi. Ishtirokchilar Prezident Shavkat Mirziyoyev 29-yanvarda tashrif buyurganidan so‘ng tobora ko‘proq e’tibor tortayotgan ulkan loyiha haqida batafsil ma’lumot oldilar.
Markaz ilmiy kotibi Rustam Jabborov va ekspozitsiya mutaxassislari jurnalistlarni majmuaning asosiy zallari bo‘ylab olib o‘tishdi. Bular orasida Qur’on zali, islomgacha bo‘lgan davr, Birinchi va Ikkinchi Uyg‘onish, o‘zbek xonliklari, XX asr hamda zamonaviy O‘zbekiston sivilizatsiyasi zallari bor. Mehmonlarga noyob tarixiy eksponatlar ham namoyish etildi. Sayr davomida markaz xodimlari jurnalistlarning savollariga javob berishdi.
Islom sivilizatsiyasi markazi tarixi 2017-yil 23-iyunda Prezident tomonidan uni tashkil etish to‘g‘risidagi farmon imzolangandan boshlanadi. Poydevor 2018-yilda qo‘yilgan bo‘lib, hozirda qurilish ishlari yakunlanish arafasida. Majmua sharq me’morchiligi an’analariga mos ravishda qurilgan va uch qavatdan iborat. Uning markaziy qismida balandligi 65 metr bo‘lgan gumbaz joylashgan bo‘lib, uning ostida turli davrlarga oid nodir qo‘lyozmalar saqlanadigan Qur’on zali bor.
Markaz YUNESKO va ISESCO bilan faol hamkorlik qiladi, shuningdek, ilmiy anjumanlar, simpoziumlar va ta’lim tadbirlarini o‘tkazish uchun to‘liq jihozlangan. Uning kutubxonasida 100 mingdan ortiq nodir qo‘lyozmalar, toshbosma nashrlar va ularning raqamli nusxalari to‘plangan.

Журналисты посетили Центр исламской цивилизации
В Центре исламской цивилизации Узбекистана прошёл медиатур для представителей СМИ и блогеров. Участники получили подробную информацию о мегапроекте, который привлекает всё больше внимания после визита Президента Шавката Мирзиёева 29 января.
Научный секретарь Центра Рустам Джабборов и специалисты по экспозициям провели журналистов по ключевым залам комплекса, включая Зал Корана, залы цивилизации доисламского периода, Первого и Второго Ренессанса, узбекских ханств, XX века и современного Узбекистана. Гостям также представили редкие исторические экспонаты. В ходе экскурсии сотрудники центра ответили на вопросы журналистов.
История Центра исламской цивилизации началась 23 июня 2017 года, когда Президент подписал указ о его создании. Фундамент был заложен в 2018 году, а сейчас строительство находится на завершающей стадии. Комплекс выполнен в традициях восточной архитектуры и включает три этажа. В его центральной части расположен купол высотой 65 метров, под которым находится Зал Корана с редкими рукописями разных эпох.
Центр активно сотрудничает с ЮНЕСКО и ИСЕСКО, а также полностью оснащён для проведения научных конференций, симпозиумов и образовательных мероприятий. В его библиотеке собрано более 100 000 редких рукописей, литографических изданий и их цифровых копий.