Rossiyada "O‘zbekiston madaniyati kunlari" o‘tkazildi
Rossiya Federatsiyasida “O‘zbekiston madaniyati kunlari” tadbirlari bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirlar doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi S.A. Gerasimov nomidagi Butunrossiya davlat kinematografiya instituti (VGIK) rektori Vladimir Malishev bilan uchrashuvni amalga oshirdi.
Tadbir doirasida Rossiya Federatsiyasi madaniyat vaziri Olga Lyubimova va O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov rahbarligida muzokaralar o‘tkazildi. Asosiy e’tibor ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniyat va kino sohasidagi iqtisodiy hamkorlikka qaratildi. Hukumatlararo komissiyaning Madaniyat qo‘mitasi to‘rtinchi yig‘ilishida qo‘shma kino loyihalarini amalga oshirish rejalari muhokama qilindi.
Rossiya madaniyat vaziri ta’kidlaganidek, qo‘shma kino ishlab chiqarish bo‘yicha imzolangan bitim o‘zbek kinematografchilariga xalqaro miqyosga chiqish imkonini beruvchi muhim qadam bo‘ldi. U, shuningdek, tajriba almashish yosh iste’dodlar uchun yangi istiqbollar ochishini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Muzokaralardan so‘ng delegatsiya a’zolari VGIKda o‘zbekistonlik talabalarning o‘quv jarayoni va ta’lim olish sharoitlari bilan tanishdilar.

В России прошли «Дни культуры Узбекистана»
В Российской Федерации состоялись «Дни культуры Узбекистана», в рамках которых узбекская делегация провела встречу с ректором Всероссийского государственного института кинематографии имени С.А. Герасимова (ВГИК) Владимиром Малышевым.
В рамках мероприятия прошли переговоры под председательством министра культуры Российской Федерации Ольги Любимовой и министра культуры Республики Узбекистан Озодбека Назарбекова. Основное внимание было уделено экономическому сотрудничеству двух стран в сфере культуры и кино. На четвёртом заседании Комитета по культуре Межправительственной комиссии обсуждались планы совместных кинопроектов.
Министр культуры России отметила, что подписанное соглашение о совместном кинопроизводстве стало важным шагом, позволяющим узбекским кинематографистам выйти на международный уровень. Она также подчеркнула, что обмен опытом открывает новые перспективы для молодых талантов.
После переговоров делегация ознакомилась с учебным процессом и условиями обучения узбекских студентов в ВГИКе.