Toshkentda xalqaro kinofestival bo'lib o'tadi
15-19 sentabr kunlari Toshkentda “Ipak yo’li marvaridi” XVI xalqaro kinofestivali bo’lib o’tadi. Festivalga dunyoning 60 mamlakatidan, jumladan Xitoy, Qozog’iston, Qirg’iziston, Turkiya, Indoneziya, Niderlandiya, Germaniya va Rossiyadan 400 dan ortiq asarlar taqdim etilgan.
Tanlov komissiyasi ishtirok etish uchun tavsiya etilgan to’liq metrajli filmlar ro’yxatini tuzishni yakunladi. Unga 10 dan ortiq rasmlar kiritilgan, ular orasida Rossiya filmi Era, Bolgariya va Germaniya Qo’shma filmi yaxshilik darslari, Niderlandiya, Indoneziya, Shvetsiya va Fransiya Qo’shma ishi Shirin tushlar, shuningdek O’zbek filmi Bahodir Yalangtosh. To’liq metrajli filmlarni baholovchi hakamlar hay’ati O’zbekiston, Fransiya, Xitoy, Tatariston va Dominikan Respublikasi mutaxassislarini o’z ichiga oladi.
Festivalning alohida bosqichi qisqa metrajli filmlarga bag’ishlanadi. Tanlovda “Politsiya hikoyalari”, “Meni unutma”, " Kim Bihnini o’ldirdi?" Ispaniya, Indoneziya, Armaniston, Gruziya, Marokash, Rossiya, Hindiston, Xitoy va boshqa mamlakatlardan rejissyorlar tomonidan yaratilgan" “Bo’sa” Tanlov"," Sizdan palov hidi keladi"," Vasiyatnoma"," Orzu“. Qisqa metrajli filmlarni baholovchi hakamlar hay’atiga turli mamlakatlar vakillari: eronlik Alireza Shahruxi, turkiyalik Ixsan Kabil, qirg’izistonlik Talentbek Tolobekov, germaniyalik Birgit Boymers va belaruslik Vladimir Karachevskiy kirdi.
Bundan tashqari, bu yil Toshkent kinofestivali tarixida birinchi marta Turkxoyga A’zo davlatlar animatsion forumi bo’lib o’tadi. Har bir mamlakatda ikkita animatsion film namoyish etiladi, shuningdek, animatsion asarlar ko’rgazmasi bo’lib o’tadi. Forum doirasida hamkorlik memorandumi imzolanishi rejalashtirilgan.

В Ташкенте пройдёт международный кинофестиваль
С 15 по 19 сентября в Ташкенте пройдёт XVI Международный кинофестиваль «Жемчужина Шёлкового пути». На фестиваль подано более 400 работ из 60 стран мира, включая Китай, Казахстан, Кыргызстан, Турцию, Индонезию, Нидерланды, Германию и Россию.
Отборочная комиссия завершила составление списка полнометражных фильмов, рекомендованных для участия. В него вошли более 10 картин, среди которых российский фильм «Эра», совместный фильм Болгарии и Германии «Уроки Благи», совместная работа Нидерландов, Индонезии, Швеции и Франции «Сладкие сны», а также узбекский фильм «Баходир Ялангтош». Жюри оценивающее полнометражные фильмы будет включать экспертов из Узбекистана, Франции, Китая, Татарстана и Доминиканской Республики.
Отдельный этап фестиваля будет посвящён короткометражкам. На конкурсе представят такие картины, как «Полицейские истории», «Не забывай меня», «Кто убил Бихни?», «Поцелуй», «Выбор», «От тебя пахнет пловом», «Завещание», «Мечта», созданные режиссёрами из Испании, Индонезии, Армении, Грузии, Марокко, России, Индии, Китая и других стран. В жюри оценивающее короткометражные фильмы вошли представители из разных стран: Алиреза Шахрухи из Ирана, Ихсан Кабиль из Турции, Талантбек Толобеков из Кыргызстана, Биргит Боймерс из Германии и Владимир Карачевский из Беларуси.
Кроме того, в этом году впервые в истории Ташкентского кинофестиваля состоится Анимационный форум стран-членов ТЮРКСОЙ. Каждая страна представит два анимационных фильма, а также пройдёт выставка анимационных работ. В рамках форума планируется подписание меморандума о сотрудничестве.