MDHda "Hamdo‘stlik" xalqaro kinofestivali tashkil etiladi
MDH mamlakatlari maxsus mukofot taqdim etiladigan “Hamdo‘stlik” xalqaro kinofestivalini ta’sis etishni rejalashtirmoqda. Tegishli hujjatlar Minskda bo‘lib o‘tgan ekspertlar guruhi yig‘ilishida muhokama qilindi.
Tadbirda Ozarbayjon, Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston va MDH Ijroiya qo‘mitasi vakillari ishtirok etdilar. Kinofestival to‘g‘risidagi nizom loyihasini MDH Hukumat rahbarlari kengashiga ko‘rib chiqish uchun yuborish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Yangi festivalning maqsadi MDH mamlakatlari o‘rtasida kinematografiya sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish va milliy kino sanoati yutuqlarini ommalashtirishdan iborat. Festivalning har ikki yilda bir marta o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, uning o‘tkazilishini MDH davlatlarining har biri alfavit tartibida navbatma-navbat tashkil etadi.

В СНГ создадут международный кинофестиваль «Содружество»
Страны СНГ планируют учредить международный кинофестиваль «Содружество» с присуждением специальной премии. Соответствующие документы были обсуждены на заседании экспертной группы, которое состоялось в Минске.
В мероприятии приняли участие представители Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана и Исполкома СНГ. Было решено направить проект положения о кинофестивале на рассмотрение Совета глав правительств СНГ.
Целью нового фестиваля станет развитие сотрудничества между странами СНГ в сфере кинематографии и популяризация достижений национальных киноиндустрий. Планируется, что фестиваль будет проходить один раз в два года, а его проведение будет поочерёдно организовываться каждой из стран СНГ в соответствии с алфавитным порядком.