Sankt-Peterburgda MDH mamlakatlari madaniy hamkorlik bo’yicha Kengashining XXXIX yig’ilishi bo’lib o’tdi, unda madaniy aloqalarni rivojlantirishning asosiy masalalari muhokama qilindi. Uchrashuvning asosiy mavzusi madaniyat sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash va umumiy tarixiy xotirani saqlash bo’ldi.
Majlisda 2025-yilda bo’lib o’tadigan Ulug ’ Vatan urushidagi G’alabaning 80 yilligini nishonlashga tayyorgarlik ko’rishga alohida e’tibor qaratildi. Yubiley MDHdagi madaniy tadbirlarning asosiy motiviga aylanadi. Shu munosabat bilan ishtirokchi davlatlarning katta yoshlar yig’ma xorini tashkil etish va uning birinchi konsertini 9 may kuni Moskvada o’tkazish taklif qilindi.
Uchrashuv ishtirokchilari gastrol almashish muhimligini ta’kidladilar. MDH mamlakatlaridan teatr va musiqa jamoalari Rossiyada chiqishlarini davom ettirmoqdalar, rus artistlari esa Hamdo’stlik respublikalarida muvaffaqiyatli sayohat qilishmoqda. Ushbu hamkorlik madaniy almashinuvga va xalqlar o’rtasidagi birodarlik aloqalarini mustahkamlashga yordam beradi.
Umumiy gumanitar makonni saqlab qolish uchun ta’limning ahamiyati ham muhokama qilindi. Rossiya madaniyat va san’at oliy o’quv yurtlarida MDH mamlakatlaridan ikki mingdan ortiq talaba tahsil oladi, bu esa mamlakatlar o’rtasida madaniy an’analar va tajriba almashishni qo’llab-quvvatlashga yordam beradi.

Минкультуры России предложило создать Большой молодёжный хор СНГ
В Санкт-Петербурге прошло XXXIX заседание Совета по культурному сотрудничеству стран СНГ, на котором обсуждались ключевые вопросы развития культурных связей. Главной темой встречи стало укрепление сотрудничества в области культуры и сохранение общей исторической памяти.
Особое внимание на заседании было уделено подготовке к празднованию 80-летия Победы в Великой Отечественной войне, которое состоится в 2025 году. Юбилей станет основным мотивом культурных мероприятий в СНГ. В этой связи было предложено создать Большой молодёжный сводный хор государств-участников и провести его первый концерт в Москве 9 мая.
Участники встречи подчеркнули важность гастрольного обмена. Театральные и музыкальные коллективы из стран СНГ продолжают выступать в России, в то время как российские артисты успешно гастролируют в республиках Содружества. Это сотрудничество способствует культурному обмену и укреплению братских связей между народами.
Также обсуждалось значение образования для сохранения общего гуманитарного пространства. В российских вузах культуры и искусства обучается более двух тысяч студентов из стран СНГ, что помогает поддерживать культурные традиции и обмен опытом между странами.