“Yevroosiyo-Kinofest” festivalida 12 ta nominatsiya bo‘yicha g‘oliblar taqdirlandi
“Eng yaxshi to‘liq metrajli film” nominatsiyasida Qozog‘iston, Rossiya va Italiya hamkorligida yaratilgan “Qaldirg‘och” filmining rejissyori Malika Muhammadjon g‘alaba qozondi. Eng yaxshi rejissyorlik uchun mukofotni Rossiya va Abxaziyada suratga olingan “So‘nggi narx” filmi uchun Naur Garmeliya qo‘lga kiritdi. “Qaldirg‘och” filmi ssenariysi uchun Sergey Shirinskiy va Malika Muhamedjan eng yaxshi ssenariy mualliflari deb e’tirof etildi.
Eng yaxshi operatorlik ishi uchun mukofotni Hindiston va Xitoyda suratga olingan “Yo‘lbars qornida” filmi uchun Jatla Siddartha qo‘lga kiritdi. Rossiya kinematografiyasi rivojiga qo‘shgan hissasi uchun Rossiya xalq artisti Olga Ostroumovaga mukofotni kinofestival prezidenti Tigran Keosayan topshirdi.
Moldovalik Sergiu Budich mamlakatning tarixi va an’anaviy qadriyatlarini saqlash haqida hikoya qiluvchi “Kishinyov himoyachilari” filmi uchun mukofotga sazovor bo‘ldi. Qirg‘izistonlik Bermet Beyshenbekova “Chuqur” filmi uchun eng yaxshi yosh rejissyor deb topildi. O‘zbekistonlik aktrisa Matluba Alimova festival tashkilotchisi “Yevroosiyo” ANT tomonidan alohida mukofot bilan taqdirlandi. Tomoshabinlar mukofoti Xitoy, Malayziya va Shveytsariya hamkorligida suratga olingan “Yoz oxiri haqida she’r” filmi uchun rejissyor Lam Kan-Chjaoga topshirildi.

На фестивале «Евразия-Кинофест» состоялось награждение победителей в 12 номинациях
В номинации «Лучший полнометражный фильм» победила Малика Мухамеджан, режиссёр фильма «Ласточка», представляющего Казахстан, Россию и Италию. Приз за лучшую режиссуру получил Наур Гармелия за фильм «Последняя цена», созданный в России и Абхазии. Лучшими сценаристами признаны Сергей Ширинский и Малика Мухамеджан за сценарий к фильму «Ласточка».
Награду за лучшую операторскую работу получил Джатла Сиддартха за фильм «В брюхе у тигра», снятый в Индии и Китае. За вклад в развитие российского кинематографа была отмечена народная артистка России Ольга Остроумова, которой награду вручил президент кинофестиваля Тигран Кеосаян.
Серджиу Будич из Молдовы был удостоен награды за фильм «Защитники Кишинёва», рассказывающий о сохранении истории и традиционных ценностей страны. Лучшим молодым режиссёром признана Бермет Бейшенбекова из Кыргызстана за фильм «Глубоко». Отдельную награду от организатора фестиваля, АНО «Евразия», получила узбекская актриса Матлюба Алимова. Приз зрительских симпатий был вручен режиссёру Лам Кан-Чжао за фильм «Стихотворение о конце лета», снятый совместно Китаем, Малайзией и Швейцарией.