Xalqaro musiqa festivalida O'zbekistonni namoyish etadigan ishtirokchilar e'lon qilindi
Samarqandda "Sharq taronalari“ XIII xalqaro musiqa festivalida ishtirok etish uchun milliy saralash tinglovlari bo’lib o’tdi.
Tanlovda mamlakat bo’ylab 60 nafar iqtidorli yosh musiqachilar ishtirok etdi. Hakamlar hay’ati bir nechta toifadagi g’oliblarni tanladi.
“Xalq musiqasi professional darajada” toifasida birinchi o’rinni “maqom band” jamoasi va Toshkentdagi milliy klassik ansambl egalladi. “Professional xalq qo’shig’i” toifasida Navoiy viloyatidan Sherzod Mardonov g’olib bo’ldi. “Zamonaviy kompozitorlar musiqasi” nominatsiyasida birinchi o’rinni fleytichi Toshtemur Shukrullayev egalladi. “Zamonaviy kompozitorlarning qo’shiqlari” toifasida Buxoro viloyatidan Gulchira Baxshilloeva birinchi o’rinni egalladi.
Birinchi o’rinni egallagan g’oliblar xalqaro musiqa festivalida O’zbekiston nomidan ishtirok etish huquqiga ega bo’ldilar. Shuningdek, ularga madaniyat vazirligining diplomlari va esdalik sovg’alari topshirildi.
Festival Markaziy Osiyodagi eng yirik festivallardan biri bo’lib, milliy musiqa san’atini ommalashtirish, madaniy an’analarni saqlash, iste’dodli yoshlarni qo’llab-quvvatlash va xalqaro ijodiy aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan.

Объявлены участники, которые представят Узбекистан на Международном музыкальном фестивале
В Самарканде состоялись национальные отборочные прослушивания для участия в XIII Международном музыкальном фестивале «Шарк тароналари».
В конкурсе приняли участие 60 талантливых молодых музыкантов со всей страны. Жюри выбрало победителей в нескольких категориях.
В категории «Народная музыка на профессиональном уровне» первое место заняли коллектив «Маком банд» и национальный классический ансамбль из Ташкента. В категории «Профессиональная народная песня» победителем стал Шерзод Мардонов из Навоийской области. В номинации «Музыка современных композиторов» первое место присудили флейтисту Тоштемуру Шукруллаеву. В категории «Песни современных композиторов» первое место заняла Гульчирой Бахшиллоева из Бухарской области.
Победители, занявшие первые места, получили право представлять Узбекистан на Международном музыкальном фестивале. Им также вручили дипломы и памятные подарки от Министерства культуры.
Фестиваль является одним из крупнейших в Центральной Азии и направлен на популяризацию национального музыкального искусства, сохранение культурных традиций, поддержку талантливой молодёжи и укрепление международных творческих связей.