O‘zbekiston va Malayziya madaniy hamkorlikni kuchaytirmoqda
O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov va Malayziya turizm, san’at va madaniyat vaziri Tiong King Sing 4-fevral kuni madaniyat va san’at sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish masalalariga bag‘ishlangan uchrashuvni o‘tkazdilar. Suhbat davomida ikki xalqning ko‘p asrlik an’analari va madaniy merosi o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun mustahkam poydevor yaratishi ta’kidlandi.
“Bizning kuchimiz xilma-xilligimizda; turli madaniyat va an’analarni hurmat qilish orqali haqiqiy birdamlikka erishamiz,” — dedi Ozodbek Nazarbekov. So‘nggi yillarda mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlarning rivojlanishi ularning rahbarlari siyosiy irodasi tufayli tezlashmoqda. Bu jarayonda oliy darajadagi tashriflar va davlatlararo muloqotning mustahkamlanishi muhim rol o‘ynadi. Xususan, 2020-yildan beri ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasida “do‘stlik guruhlari” faol ish olib bormoqda, 2024-yil may oyida esa Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohimning O‘zbekistonga tashrifi ikki tomonlama hamkorlikda yangi sahifani ochdi.
Madaniy aloqalarni rivojlantirishda ikki mamlakat vakillarining xalqaro tadbirlardagi ishtiroki alohida ahamiyatga ega. 2024-yilda malayziyalik san’atkorlar O‘zbekistondagi “Lazgi”, “Maqom” va “Sharq taronalari” kabi festivallarda muntazam ishtirok etib, faxrli o‘rinlarni egallamoqdalar. Bundan tashqari, noyabr oyida Toshkentda Malayziya Islom fan universiteti delegatsiyasi “O‘zbekistonda san’at va islomning tarixi hamda inqilobi” kitobining taqdimotini o‘tkazdi. Bu tadbir ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniy muloqotda muhim voqea bo‘ldi.

Узбекистан и Малайзия усиливают культурное сотрудничество
Министр культуры Республики Узбекистан Озодбек Назарбеков и министр туризма, искусства и культуры Малайзии Тионг Кинг Синг провели 4 февраля встречу, посвящённую расширению двустороннего сотрудничества в сфере культуры и искусства. В ходе беседы было подчеркнуто, что многовековые традиции и культурное наследие обоих народов создают прочную основу для дальнейшего взаимодействия.
«Наша сила в многообразии; уважая различные культуры и традиции, мы достигаем истинного единства», — отметил Озодбек Назарбеков. Развитие отношений между странами в последние годы набирает обороты благодаря политической воле их лидеров. Важную роль в этом процессе сыграли высокие визиты и укрепление межгосударственного диалога. Так, с 2020 года активно действуют «группы дружбы» между парламентами двух стран, а в мае 2024 года визит премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима в Узбекистан открыл новую страницу в двустороннем сотрудничестве.
Особую роль в развитии культурных связей играет участие представителей двух стран в международных мероприятиях. В 2024 году малайзийские артисты регулярно выступают на фестивалях в Узбекистане, таких как «Лазги», «Маком» и «Шарк тароналари», завоёвывая почётные награды. Кроме того, в ноябре в Ташкенте делегация Исламского университета науки Малайзии провела презентацию книги «История и революция искусства и ислама в Узбекистане», что стало важным событием в культурном диалоге двух стран.
На встрече обсуждались перспективы дальнейшего сотрудничества, а также новые инициативы, направленные на укрепление культурных и туристических связей. В завершение Озодбек Назарбеков поздравил Тионг Кинг Синга с 33-летием установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Малайзией.