Bu yoz nemis me’mori va noshiri Filipp Moyzer Toshkent me’morchiligi va mozaikalariga bag‘ishlangan uchta kitobni taqdim etishi “Gazeta.uz” xabar bermoqda. Ular orasida me’moriy yo‘lko‘rsatkichning ruscha nashri, aka-uka Jarskiylar haqidagi kitob va Toshkent mozaikalariga bag‘ishlangan alohida asar mavjud.
Aka-uka Jarskiylarning hayoti va ijodi haqida 2023-yilda nemis tilida ilk bor nashr etilgan kitob endi rus va ingliz tillarida chop etiladi. Moyzer aka-uka Jarskiylarning noyob mozaikalari hanuzgacha YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilmaganidan hayratda ekanligini bildirdi. U “Turar-joy binolaridagi mozaikalarning bunday to‘plami dunyo miqyosida noyob hodisa”, deb ta’kidladi.
“Toshkent mozaikalari” loyihasining ilmiy rahbari Fotima Abdurahmonova tomonidan tayyorlanayotgan alohida yo‘lko‘rsatkich to‘liq poytaxt mozaikalariga bag‘ishlanadi. Kitobda nafaqat aka-uka Jarskiylar, balki Toshkentning betakror qiyofasini shakllantirishga katta hissa qo‘shgan boshqa rassomlarning ishlari ham o‘z aksini topadi.
DOM Publishers nashriyoti Toshkent bo‘ylab me’moriy yo‘lko‘rsatkichning uchinchi nashrini ham tayyorlamoqda. Moyzerning aytishicha, yangi versiyada bahsli obyektlar olib tashlanadi va so‘nggi bir yil ichida yuz bergan o‘zgarishlarni hisobga olgan holda yangilari qo‘shiladi. Yo‘lko‘rsatkichni yangilash qarori nafaqat shaharning rivojlanishi, balki 2024-yil yanvarida ikkinchi nashr taqdimotidan keyin bildirilgan plagiat ayblovlari bilan ham bog‘liq.
Hozirda ikkinchi nashr sotuvi to‘xtatilgan, nashriyotda esa tekshiruv olib borilmoqda. Moyzer ko‘chirilganligi aniq bo‘lgan matnlar kitobning uchinchi nashrida bo‘lmasligini ta’kidladi.

Новые книги о мозаиках и архитектуре Ташкента выйдут летом 2025 года
Этим летом немецкий архитектор и издатель Филипп Мойзер представит сразу три книги, посвящённые архитектуре и мозаикам Ташкента, сообщает «Газета.uz». Среди них — русскоязычные издания архитектурного путеводителя, книга о братьях Жарских и отдельный труд о ташкентских мозаиках.
Книга о жизни и творчестве братьев Жарских, впервые опубликованная на немецком языке в 2023 году, теперь выйдет на русском и английском языках. Мойзер выразил удивление, что уникальные мозаики братьев Жарских до сих пор не включены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. «Такая концентрация мозаик на жилых зданиях уникальна в мировом масштабе», — отметил он.
Отдельный путеводитель, разрабатываемый научным руководителем проекта «Мозаики Ташкента» Фотимой Абдурахмановой, будет полностью посвящён мозаикам столицы. В книге найдут отражение работы не только братьев Жарских, но и других художников, которые внесли значительный вклад в формирование уникального облика Ташкента.
Издательство DOM Publishers также готовит третье издание архитектурного путеводителя по Ташкенту. По словам Мойзера, в новой версии будут исключены объекты, вызвавшие споры, и добавлены новые, учитывая изменения, произошедшие за последний год. Решение обновить путеводитель связано не только с развитием города, но и с обвинениями в плагиате, озвученными после презентации второго издания в январе 2024 года.
На данный момент продажи второго издания приостановлены, а в издательстве идёт проверка. Мойзер заверил, что очевидно скопированные тексты не войдут в третью версию книги.