Samarqandda xalqaro musiqa festivali boshlandi
Samarqandda "Sharq taronalari"o’n uchinchi xalqaro musiqa festivalining tantanali ochilishi bo’lib o’tdi. Shavkat Mirziyoyev "Sharq ohanglari"degan ma’noni anglatuvchi nomiga qaramay, tinchlik ohanglarining ramziga aylangan festivalning ahamiyatini ta’kidlab, xush kelibsiz nutq so’zladi.
Prezidentimiz pandemiya tufayli besh yillik tanaffusdan so’ng o’tkazilayotgan festival nafaqat O’zbekiston, balki butun dunyo e’tiborini tortayotganini ta’kidladi. Bu yil festivalda 80 ga yaqin mamlakatdan 400 dan ortiq rassom va olimlar ishtirok etmoqda, bu uning xalqaro ahamiyatini ko’rsatadi. Mirziyoyev bunday madaniy tadbirlar xalqlar o’rtasidagi do’stlikni mustahkamlashda va insonparvarlik ideallarini ilgari surishda muhim rol o’ynashini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari o’z nutqida “Sharq taronalari” festivali tarixi va an’analariga bag’ishlangan ensiklopediya va virtual platforma, shuningdek, festivalning xalqaro do’stlar klubi tashkil etishni taklif qildi. U festival g’oliblari ishtirokida turli mamlakatlarning nufuzli sahnalarida konsert dasturlarini o’tkazish g’oyasini bildirdi.
Ochilish marosimida YUNESKO, TURKSOY va boshqa xalqaro tashkilotlardan faxriy mehmonlar yig’ildi. Festival doirasida "Sharq xalqlarining musiqiy madaniyati: globallashuv jarayonlarida ijodiy integratsiya tamoyillari“mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya ham o’tkaziladi.

В Самарканде стартовал международный музыкальный фестиваль
В Самарканде состоялось торжественное открытие тринадцатого Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари». Шавкат Мирзиёев выступил с приветственной речью, подчеркнув важность фестиваля, который, по его словам, стал символом мелодий мира, несмотря на свое название, означающее «Мелодии Востока».
Президент отметил, что фестиваль, который проводится после пятилетнего перерыва из-за пандемии, привлекает внимание не только Узбекистана, но и всего мира. В этом году в фестивале участвуют более 400 артистов и учёных из почти 80 стран, что свидетельствует о его международной значимости. Мирзиёев подчеркнул, что такие культурные мероприятия играют ключевую роль в укреплении дружбы между народами и в продвижении идеалов гуманизма.
В своей речи, глава государства предложил создать энциклопедию и виртуальную платформу, посвящённые истории и традициям фестиваля «Шарк тароналари», а также международный Клуб друзей фестиваля. Он высказал идею о проведении концертных программ с участием победителей фестиваля на престижных сценах разных стран.
Церемония открытия собрала почётных гостей из ЮНЕСКО, ТЮРКСОЙ и других международных организаций. В рамках фестиваля также пройдёт научно-практическая конференция на тему «Музыкальная культура народов Востока: принципы творческой интеграции в процессах глобализации».