“Toshkent-2024” III xalqaro haykaltaroshlik simpoziumi 10 avgustdan 10 sentabrgacha bo’lib o’tadi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o’zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov haykaltaroshlar ishiga rasman start berdi, tantanali marosimda O’zbekiston rassomlar uyushmasi raisi Ibrohim Valixodjayev, xorijiy va mahalliy haykaltaroshlar, ommaviy axborot vositalari vakillari ham ishtirok etdi.
Mening ishimning mavzusi-hayotimizning ramzi bo’lgan ‘suvning uchta shakli’. Qattiq materialda suv tasvirini yaratish juda qiziq. Mening vazifam taniqli va qiziqarli ramzni yaratishdir, u erda har bir kishi mening xabarim va g’oyamni tushunishi va tabiat uchun nima qilishimiz va uni kelajak avlodlar uchun qanday saqlashimiz haqida o’ylashi mumkin”, deydi belaruslik haykaltarosh Viktor Kopach.
13 mamlakatdan o’zbek va xorijiy rassomlarning atrof-muhit va iqlim o’zgarishi mavzusidagi ishlari Toshkent va Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o’zgarishini o’rganish universitetida (Green University) joylashtiriladi.

Министр экологии дал старт работам скульпторов в рамках Международного скульптурного симпозиума
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов официально дал старт работам скульпторов. В торжественной церемонии также приняли участие председатель Союза художников Узбекистана Ибрагим Валиходжаев, зарубежные и местные скульпторы, представители СМИ.
«Тема моей работы — „Три ипостаси воды“, которая является символом нашей жизни. Очень интересно создать в твёрдом материале образ воды. Моя задача — создать узнаваемый и интересный символ, где каждый человек сможет понять мой посыл и идею, и задуматься о том, что мы можем сделать для природы и как её сохранить для будущих поколений», — говорит скульптор из Беларуси Виктор Копач.
Работы узбекских и зарубежных художников из 13 стран на тему окружающей среды и изменения климата будут размещены в Ташкенте и Центральноазиатском университете исследования окружающей среды и изменения климата (Green University).