O‘zbekiston teatri Ulyanovskdagi festivalga tashrif buyurdi
O‘zbekiston davlat yoshlar teatri 18-22 sentyabr kunlari Ulyanovsk yosh tomoshabinlar teatrida o‘tkazilayotgan butun oila uchun mo‘ljallangan “BIRGA” II Xalqaro teatr festivalida “Pushkin barhayot” spektaklini namoyish etdi. Festivalda Rossiya, O‘zbekiston, Belarus va Janubiy Osetiya teatrlari ishtirok etmoqda.
“Pushkin barhayot” spektakli shoirning hayotiga asoslangan bo‘lib, Aleksandr Pushkinning maktublari, zamondoshlari xotiralari va asarlaridan parchalarni o‘z ichiga oladi. Sahna asari tomoshabinni shoir hayotidagi voqealarga sho‘ng‘itib, uning ijodiy yo‘li va shaxsiyatini chuqurroq anglashga imkon beradi. Rejissyor Mariya Lichkovskayaning asosiy maqsadi o‘smirlar va yoshlar uchun qiziqarli va tushunarli bo‘lgan asarni yaratish edi. Spektakl ‘KICHKINA TEATR‘ning katta sahnasida namoyish etildi.
Rossiyada Oila yili doirasida o‘tkazilayotgan “BIRGA” festivali oilaviy teatrga tashrif buyurish an’anasini ommalashtirishga va turli avlodlarni san’at orqali birlashtirish g‘oyasini ilgari surishga qaratilgan. Festivalda Yevgeniy Vaxtangov nomidagi Davlat akademik teatri ham ishtirok etib, “Ruhoniy va uning xizmatkori Bald haqidagi ertak” spektaklini namoyish etdi.
22-sentyabrga mo‘ljallangan festival yakunida bolalar va o‘smirlar uchun mo‘ljallangan spektakllarni o‘z ichiga olgan besh kunlik dastur nihoyasiga yetadi.

Театр из Узбекистана приехал на фестиваль в Ульяновск
Государственный Молодёжный театр Узбекистана представил спектакль «Пушкин жив» на II Международном театральном фестивале для всей семьи «ВМЕСТЕ», который проходит с 18 по 22 сентября в Ульяновском театре юного зрителя. В фестивале участвуют театры из России, Узбекистана, Беларуси и Южной Осетии.
Спектакль «Пушкин жив» основан на биографии поэта и включает в себя фрагменты писем, воспоминаний современников и произведений Александра Пушкина. Постановка погружает зрителя в события из жизни поэта, позволяя лучше понять его творческий путь и личность. Основной задачей режиссёра Марии Лычковской было создать постановку, интересную и понятную для подростков и молодёжи. Спектакль был показан на большой сцене «НЕБОЛЬШОГО ТЕАТРА».
Фестиваль «ВМЕСТЕ», проводимый в рамках Года семьи в России, направлен на популяризацию традиции семейного посещения театра и объединение разных поколений через искусство. В Фестивале также принял участие Государственный академический театр имени Евгения Вахтангова, который представил спектакль «Сказка о попе и о работнике его Балде».
Завершение фестиваля, запланированное на 22 сентября, подведёт итоги пятидневной программы, включающей в себя спектакли для детской и юношеской аудитории.