Toshkentda mustaqil kinofestival bo'lib o'tadi
13-22 sentabr kunlari Toshkentda “Cinema Love” mustaqil Markaziy Osiyo hujjatli va eksperimental kino festivali bo’lib o’tadi. Tadbir ijodiy tashabbuslarni rivojlantirish va amalga oshirish uchun sharoit yaratishga bag’ishlangan MOC tashkiloti ko’magida o’tkaziladi.
Cinema Love kino festivali Markaziy Osiyolik yosh mualliflarni qo’llab-quvvatlashga qaratilgan. Dastur nafaqat filmlarning namoyishlarini, balki tomoshabinlar va ekspertlar hay’ati ishtirokidagi muhokamalarni ham o’z ichiga oladi.
Tanlov dasturida ishtirok etish uchun arizalarni qabul qilish festival boshlanishidan bir yarim oy oldin, 5 avgustgacha davom etadi. O’zbekiston, Qozog’iston, Qirg’iziston, Tojikiston va Turkmaniston mualliflari 40 daqiqagacha davom etadigan va 2023 yildan keyin suratga olingan turli janrdagi (o’yin, hujjatli, animatsion yoki eksperimental) qisqa metrajli filmlarni taqdim etishlari mumkin. Filmlarda ingliz/rus/o’zbek tillarida subtitrlar bo’lishi kerak. Arizalar platforma orqali qabul qilinadi https://filmfreeway.com/

В Ташкенте пройдёт независимый кинофестиваль
С 13 по 22 сентября в Ташкенте состоится независимый центральноазиатсикй фестиваль документального и экспериментального кино Cinema Love. Мероприятие пройдет при поддержке MOC — организации, которая занимается созданием условий для развития и осуществления творческих инициатив.
Фестиваль кино Cinema Love сосредоточен на поддержке молодых авторов из Центральной Азии. Программа включает не только показы фильмов, но и обсуждения их с участием зрителей и экспертного жюри.
Приём заявок на участие в конкурсной программе продлится до 5 августа, за полтора месяца до начала фестиваля. Авторы из Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана могут представить короткометражные фильмы различных жанров (игровые, документальные, анимационные или экспериментальные) продолжительностью до 40 минут и снятые после 2023 года. Фильмы должны иметь субтитры на английском/русском/узбекском языках. Заявки принимаются через платформу https://filmfreeway.com/