Samarqandda ayollar kino festivali bo'lib o'tadi
13-18 avgust kunlari Samarqandda Global Janubiy mamlakatlardan ayol rejissyorlar kinofestivali bo'lib o'tadi. Festivalda Markaziy Osiyo, Falastin, Vetnam, Gruziya va Hindiston mualliflarining qisqa va to'liq metrli hujjatli va eksperimental filmlari namoyish etiladi. Tadbir dasturiga mahorat darslari va ma'ruzalar ham kiritilgan.
Janub Shamoli («Ветер Юга») deb nomlangan festivalning tashkilotchisi Maqaal tadqiqot jamoasi hisoblanadi. Festivalda global Janubiy mamlakatlardan kelgan ayollar tomonidan suratga olingan filmlar namoyish etiladi, ular o'z hikoyalarini aytib berishadi va an'anaviy kinematografiyadan farqli ravishda hayotga muqobil qarashni taklif qilishadi. Barcha filmlar asl tilda o'zbek va ingliz subtitrlari bilan namoyish etiladi. Har bir namoyishdan so'ng tomoshabinlar jamoaviy muhokamalar va munozaralarga taklif qilinadi.
Ko'rgazmalar uchun asosiy maydon - Art Station by Silk Road University galereyasi. Mahorat darslari va ma'ruzalar Samarqandning boshqa joylarida va onlayn formatda ham o'tkaziladi. Deyarli barcha filmlarni Maqaal veb-saytida ko'rish mumkin bo'ladi.

В Самарканде пройдёт фестиваль женского кино
Кинофестиваль женщин-режиссёров из стран Глобального Юга пройдёт в Самарканде с 13 по 18 августа. На фестивале покажут документальные и экспериментальные фильмы короткого и полного метра от авторов из Центральной Азии, Палестины, Вьетнама, Грузии и Индии. В программу мероприятия также включены мастер-классы и лекции.
Организатором фестиваля, под названием Janub Shamoli («Ветер Юга»), является исследовательский коллектив Maqaal. На фестивале представят фильмы, снятые женщинами из стран Глобального Юга, которые рассказывают свои истории и предлагают альтернативный взгляд на жизнь, отличающийся от традиционного кинематографа. Все фильмы будут показаны на языке оригинала с узбекскими и английскими субтитрами. После каждого показа зрителей приглашают к коллективным обсуждениям и дискуссиям.
Основная площадка для показов — галерея Art Station by Silk Road University. Мастер-классы и лекции также пройдут в других местах Самарканда и в онлайн-формате. Почти все фильмы будут доступны для просмотра на сайте Maqaal.