Turkiyada “O‘zbekiston madaniyati, birdamligi va hamkorligi” jamiyatining yangi binosi ochildi
Istanbulda “O‘zbekiston madaniyati, birdamligi va hamkorligi” jamiyatining yangi binosi tantanali ravishda ochildi. Marosim o‘zbek madaniyati, tarixi va san’atini ommalashtirishga bag‘ishlangan xalqaro forum bilan birgalikda o‘tkazildi.
Yunus Rajabiy nomidagi O‘zbekiston milliy musiqa san’ati instituti rektori Eldor Shermanov O‘zbekiston madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov nomidan tabrik so‘zlarini yetkazdi.
Ushbu loyiha Turkiyada istiqomat qiluvchi vatandoshlar orasida o‘zbek an’analari, san’ati va qadriyatlarini targ‘ib qilish bilan shug‘ullanadi. Shuningdek, tashkilot xorijdagi o‘zbekistonliklarga huquqiy va boshqa turdagi yordam ko‘rsatadi.
Forum doirasida o‘zbek milliy musiqasi to‘garagini tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. O‘zbekiston milliy musiqa san’ati instituti kelajakda Jamiyat a’zolari uchun bir qator konsertlar va madaniy tadbirlar o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Bundan tashqari, jamiyatga yettita musiqa asbobi sovg‘a qilinadi. San’atni o‘rganayotgan talabalar tashkilotda amaliyot o‘tash imkoniyatiga ega bo‘lishadi, Turkiyadagi o‘zbek diasporasi uchun maxsus konsertlar o‘tkazish mo‘ljallanmoqda.

В Турции открыли новое здание Общества «Культура, солидарность и сотрудничество Узбекистана»
В Стамбуле прошло торжественное открытие нового здания Общества «Культура, солидарность и сотрудничество Узбекистана» (O‘zbekiston madaniyati, birdamligi va hamkorligi), сопровождавшееся международным форумом, посвящённым популяризации узбекской культуры, истории и искусства.
Ректор Узбекского национального института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби Эльдор Шерманов передал поздравление от имени министра культуры Узбекистана Озодбека Назарбекова.
Проект занимается продвижением узбекских традиций, искусства и ценностей среди проживающих в Турции соотечественников. Также организация оказывает юридическую и иную поддержку узбекистанцам за рубежом.
В рамках форума было принято решение о создании кружка узбекской национальной музыки. Узбекский национальный институт музыкального искусства проведёт в будущем серию концертов и культурных мероприятий для членов Общества. Кроме того, сообществу будут переданы в дар семь музыкальных инструментов. Студенты, изучающие искусство, смогут проходить стажировку в организации, а для узбекской диаспоры в Турции планируются специальные концерты.